Na Trgu Republike, na mestu poznatom kao „Staklenac“, planira se izgradnja nove metro stanice koja će biti najfrekventnija na prvoj liniji metroa. Gradski urbanista Marko Stojčić najavio je da će postojeći objekat biti srušen do kraja godine kako bi se otvorio prostor za ovu važnu infrastrukturu.
Stojčić je u razgovoru sa medijima istakao da će zatvaranje Bulevara despota Stefana započeti u avgustu i trajati oko sedam do osam meseci. Ova odluka doneta je zbog izgradnje ulaza u tunel „malog metroa“, kroz koji će biti iskopana velika rupa za dve trake koje će prolaziti ispod centra Beograda. „Zatvaranje Bulevara despota Stefana neće drastično uticati na saobraćaj, jer imamo alternativni put kroz Poenkarevu ulicu“, rekao je Stojčić, dodajući da će vozači morati da pređu samo oko jednog kilometra kako bi zaobišli zatvoreni deo ulice.
Trasa „malog metroa“ predviđa ulazak u tunel u Bulevaru despota Stefana, a tunel će se protezati ispod grada, izlazeći na površinu kod Ekonomskog fakulteta i dalje prema Novom Beogradu. Stojčić je istakao da je cilj ovog projekta smanjiti broj automobila u centru grada, što će omogućiti proširenje trotoara i zelenih površina.
Rušenje „Staklenca“ na Trgu Republike označava početak izgradnje metro stanice koja će biti na dubini od 33 metra. Arheološka istraživanja u tom području su već u toku, kako bi se otkrilo šta se može pronaći ispod površine. „Ruši se objekat i počinje izgradnja metro stanice. Radovi će trajati nekoliko godina“, rekao je Stojčić.
Pored „Staklenca“, planira se i rušenje Bajlonijeve pijace, gde će se izgraditi nova metro stanica i garaža, a iznad njih moderna pijaca. Stojčić je naglasio da će ova lokacija postati važan deo gradske infrastrukture, omogućavajući bolju povezanost i uslugu za građane.
Na mestu Bajlonijeve pijace, deo prostora će biti posvećen izgradnji metro stanice, dok će drugi deo ići na javnu garažu. Iznad svega toga će biti nova gradska pijaca koja će služiti kao trg i mesto za okupljanje. Tokom radova, biće izgrađena i nova pijaca uz linijski park u Dunavskoj ulici.
Osim radova na metro stanicama, Stojčić je najavio i radove na Savskom mostu i uređenje obale Save, koji su takođe u toku. Očekuje se da će završetak projekta biti u narednoj godini, a novi most će, prema njegovim rečima, biti značajan kako po arhitekturi, tako i po funkcionalnosti.
„Radovi na Savskom mostu se odvijaju prema planu, a završetak se očekuje sledeće godine. Teško je precizirati tačan datum završetka, ali pratimo situaciju“, dodao je Stojčić, ističući važnost ovog projekta za razvoj grada.
Metro u Beogradu predstavlja ključni deo strategije za unapređenje javnog prevoza i smanjenje gužvi u saobraćaju. Građani će moći da se koriste ovom uslugom kako bi brže i efikasnije putovali kroz grad, a sve to u cilju poboljšanja kvaliteta života u Beogradu.
Očekivanja su velika, a realizacija ovih projekata će značajno doprineti modernizaciji gradske infrastrukture i olakšati svakodnevni život Beograđana. Sa završetkom radova na metro stanici „Staklenac“ i novim objektima na Bajlonijevoj pijaci, Beograd će dobiti savremeni sistem prevoza koji će zadovoljiti potrebe svih građana.



