Subvencionisani krediti mladima nude kamatnu stopu od jedan odsto

Milan Petrović avatar

Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić je potpisao ugovor sa Bankom Poštanska štedionica o subvencionisanim kreditima za poljoprivredu, čime je označen važan korak za podršku agrarnom sektoru u Srbiji. Ovaj program je deo šireg napora države da pomogne poljoprivrednicima i mladim preduzetnicima, naročito onima koji su mlađi od 40 godina. Država je za ovu svrhu opredelila značajnih 1,3 milijarde dinara, a kamatna stopa za mlade poljoprivrednike iznosi samo jedan odsto, što je izuzetno povoljno i motiviše mlade da se uključe u poljoprivredu.

Maksimalni iznos kredita koji mogu dobiti fizička lica i preduzetnici je 6.000.000 dinara, dok pravna lica mogu aplicirati za iznos do 18.000.000 dinara. Krediti se odobravaju u dinarima, bez potrebe za novčanim depozitom kao obezbeđenjem, što dodatno olakšava pristup finansijama za poljoprivrednike. Roki otplate su fleksibilni, sa mogućnošću otplate od jedne do tri godine, kao i od tri do pet godina, u zavisnosti od namene kredita.

Ovi krediti mogu se koristiti za razne namene, uključujući nabavku životinja, stočne hrane, semena, đubriva, sadnog materijala, kao i za kupovinu mehanizacije i opreme. Takođe, sredstva se mogu investirati u sisteme za navodnjavanje i hlađenje, sušare, silose, a podržavaju se i investicije u solarne panele i preciznu poljoprivredu. Ove aktivnosti su ključne za modernizaciju poljoprivredne proizvodnje i povećanje konkurentnosti srpske poljoprivrede na tržištu.

Ministar Glamočić je naglasio važnost ovakvih programa za razvoj ruralnih područja i unapređenje kvaliteta života na selu. Kroz ovu inicijativu, očekuje se da će se povećati broj mladih ljudi koji se odlučuju za bavljenje poljoprivredom, što može doprineti smanjenju migracija iz ruralnih u urbane sredine. Takođe, ovo će pomoći i u očuvanju poljoprivrednog zemljišta i tradicije, kao i u stvaranju održivih zajednica.

Osim što se podstiče poljoprivreda, ovaj program ima i širi ekonomski uticaj. Investicije u poljoprivredu direktno utiču na porast zaposlenosti u ovoj oblasti, kao i na povećanje proizvodnje hrane, što je ključno za obezbeđivanje sigurnosti hrane u zemlji. S obzirom na globalne izazove u poljoprivredi, kao što su klimatske promene i rastuće cene sirovina, ovakvi programi su od suštinskog značaja za stabilnost i održivost poljoprivrednog sektora.

Pored subvencionisanih kredita, Ministarstvo poljoprivrede planira i dodatne mere podrške, uključujući edukaciju poljoprivrednika o modernim tehnologijama i praksama u poljoprivredi. Ovo uključuje obuke o upotrebi precizne poljoprivrede, kao i o održivim praksama koje mogu pomoći u očuvanju prirodnih resursa.

U svetlu svih ovih informacija, jasno je da je podrška poljoprivredi ključna za razvoj Srbije kao agrarne zemlje. Ovaj program subvencionisanih kredita predstavlja značajan korak ka osnaživanju poljoprivrednika, sa posebnim naglaskom na mlade ljude koji su budućnost ovog sektora. Uz adekvatnu podršku i investicije, srpska poljoprivreda ima potencijal da postane konkurentnija i otpornija na izazove koji dolaze.

Završne reči ministra Glamočića o važnosti ovih kredita i podrške mladim poljoprivrednicima osvetljavaju pravac u kojem se srpska poljoprivreda kreće. Ulaganje u budućnost poljoprivrede ne samo da će poboljšati ekonomsku situaciju u ruralnim sredinama, već će doprineti i opštem razvoju zemlje. Kroz ovakve inicijative, Srbija može postati lider u regionu kada je reč o poljoprivredi i održivom razvoju.

Milan Petrović avatar