Na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu došlo je do incidenta kada je grupa studenata, uz podršku građana, napala dekana Zorana Rankovića. Ova situacija se dogodila tokom blokade fakulteta, gde su protestanti verbalno uznemiravali dekana i sprečavali ga da napusti dvorište fakulteta svojim automobilom.
Dekan Ranković je izjavio da su među demonstrantima bili i studenti sa drugih fakulteta, kao i ratni veterani. Tokom incidenta, kada je pokušavao da napusti fakultet sa kolegom, naišao je na uvrede i dobacivanja koja su ga pratila dok je išao prema svom vozilu. „Prilikom izlaska sa fakulteta, došlo je do verbalnog uznemiravanja. Izlazio sam sa kolegom i dok sam išao do auta, oni su uzvikivali svašta. Seo sam u auto i jedno vreme nisu mi dozvoljavali da krenem, jer su stali ispred auta“, kazao je Ranković.
Na društvenim mrežama su se pojavili snimci na kojima se vidi kako okupljeni studenti i građani dobacuju dekanu, rugajući mu se i smejuci se kada ih je blagoslovio i prekrstio se. Ovaj incident ukazuje na tenzije koje su prisutne unutar akademske zajednice i šire, a koje su često rezultat neslaganja sa politikama ili odlukama rukovodstva fakulteta.
Pravoslavni bogoslovski fakultet je juče saopštio da su studenti i profesori postigli dogovor da januarski i aprilski ispitni rokovi budu neometano održani u skladu sa već objavljenim rasporedom. Ovaj dogovor dolazi usred protesta, gde grupa studenata u blokadi smatra da su poslednja dva plenuma fakulteta nevažeća, a na poslednjem je izglasana obustava blokade.
Na zvaničnom sajtu Bogoslovskog fakulteta 21. maja je objavljen raspored ispitnih rokova, koji je usklađen sa odlukama Nastavno-naučnog veća. Prema tom rasporedu, januarski ispitni rok biće održan od 26. do 31. maja, dok je aprilski ispitni rok planiran od 7. do 14. juna. Ovaj raspored je izazvao dodatna neslaganja među studentima koji smatraju da trenutne odluke nisu u skladu sa njihovim zahtevima.
Ova situacija na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu nije izolovana, već odražava šire probleme u obrazovnom sistemu Srbije. Mnogi studenti su nezadovoljni trenutnim stanjem na fakultetima, zahtevajući bolju organizaciju, veću participaciju u donošenju odluka i transparentnost u radu fakultetskih tela. Protesti i blokade fakulteta postali su uobičajeni oblik izražavanja nezadovoljstva i neslaganja sa politikama koje se donose bez konsultacija sa studentima.
Dekan Ranković, s druge strane, naglašava važnost dijaloga i saradnje između fakulteta i studenata. U njegovom viđenju, ovakvi incidenti mogu samo dodatno produbiti razlike i otežati već postojeće probleme unutar fakulteta. On poručuje da je važno da se studenti i profesori usmere ka konstruktivnom dijalogu umesto sukobima.
Ova situacija na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu može poslužiti kao podsticaj za širu diskusiju o stanju visokog obrazovanja u Srbiji. Ključni izazovi uključuju potrebu za reformama koje će omogućiti studentima veću ulogu u upravljanju fakultetima, kao i poboljšanje uslova učenja i nastave.
U svetlu ovih događaja, važno je da se svi akteri uključe u proces izgradnje boljeg i inkluzivnijeg akademskog okruženja. Samo kroz otvoren dijalog i saradnju moguće je prevazići trenutne tenzije i raditi na zajedničkom cilju – kvalitetnom obrazovanju koje će zadovoljiti potrebe i očekivanja svih uključenih.