Studenti ne žele opoziciju na izbornoj listi: Političko samoubistvo ili korak unazad

Jovana Radić avatar

Opozicija u Srbiji se suočava s izazovima u vezi sa predstojećim izborima koje traže studenti. Kako se čini, jedna od opcija koja se razmatra jeste podrška studentskoj izbornoj listi bez formalnog učešća opozicionih stranaka. Ova ideja naišla je na oštar odgovor lidera Nove DSS Miloša Jovanovića, koji je izjavio da bi to predstavljalo „političko samoubistvo“ i poricanje postojanja stranaka. Analitičari, međutim, smatraju da je takva ocena preterana, ali se slažu da bi povlačenje sa izbora moglo značiti korak unazad za opoziciju.

Politički analitičar Aleksandar Ivković ističe da bi opozicija mogla biti okrivljena za razbijanje jedinstva ako se odluči za odvojenu listu od studentske. On smatra da bi jedinstvena lista, koja bi uključivala studente i druge protivnike vladajuće strukture, mogla doneti maksimalan izborni rezultat. U trenutnoj situaciji, kada je opozicija ranjiva, dodatno razbijanje jedinstva bi bilo posebno štetno.

Opozicija bi, s druge strane, mogla imati teške posledice i ukoliko se odluči da ne učestvuje na izborima. Ivković naglašava da bi odsustvo iz parlamenta značilo gubitak platforme i sredstava iz budžeta, koja su ključna za rad političkih stranaka. Iako opozicija nije nestala kada je prethodno bojkotovala izbore, to bi svakako moglo značiti povratak nekoliko koraka unazad u njihovoj političkoj borbi.

Jovanović je, u svojoj izjavi, naglasio da ne vidi mogućnost da njegova stranka podrži bilo koju drugu listu osim one na kojoj se nalaze njihovi članovi. On smatra da bi to značilo negiranje njihove borbe i postojanja. Takođe, upozorio je da bi podrška studentima pod trenutnim uslovima mogla biti nedovoljno promišljena i doneti više štete nego koristi.

Prethodnih meseci, studenti su pokrenuli proteste i zatražili raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, ukazujući na to da vlast ne pokazuje inicijativu da ispuni njihove zahteve. U tom kontekstu, najavili su izbornu listu na kojoj neće biti studenata, već ljudi kojima veruju da će ispuniti njihove zahteve. Rektor Univerziteta u Beogradu, Vladan Đokić, prihvatio je poziv da bude jedno od imena na toj listi, ali nije potvrdio ni demantovao svoju kandidaturu.

Iako se čini da su studenti zatvorili vrata saradnji sa opozicijom, Ivković naglašava da to možda nije u potpunosti tačno. I dalje postoje mogućnosti za kandidaturu članova opozicije koji nisu stranački funkcioneri. Takođe, lokalne izbore u Zaječaru i Kosjeriću pokazale su različite oblike saradnje između studenata i lokalne opozicije. Ključno pitanje ostaje kako će se formirati studentska lista, da li kao grupa građana ili kao koaliciona lista opozicionih stranaka.

Politički analitičar Despot Kovačević ističe važnost aktivne uloge opozicije u izbornom procesu, naglašavajući da opozicija čini sastavni deo demokratskih procesa. On veruje da studenti, iako su postigli značajan napredak u mobilizaciji i buđenju svesti, ne mogu sami doneti promene.

U svetlu svih ovih dešavanja, opozicija se suočava s dilemama koje bi mogle oblikovati budućnost političkog pejzaža u Srbiji. Odluke koje donesu u narednim mesecima mogle bi imati dugoročne posledice po njihov status i sposobnost da se bore za prava građana. Dok se pripreme za izbore, važno je da razmotre sve opcije i nastoje da postignu jedinstvo koje će im omogućiti da ostvare svoje ciljeve.

Jovana Radić avatar