Stravično porodično nasilje u Beogradu: Pod dejstvom alkohola pretio sestri i njenom maloletnom detetu

Milan Petrović avatar

Na saslušanju u tužilaštvu, okrivljeni muškarac, star 41 godinu, negirao je izvršenje krivičnog dela. Prema informacijama koje je objavilo Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, policijski službenici Policijske stanice Novi Beograd su po nalogu javnog tužioca doneli rešenje o zadržavanju ovog okrivljenog zbog nasilja u porodici.

Incident se odigrao dok je okrivljeni bio pod dejstvom alkohola, sa preko 2,5 promila u organizmu. U prisustvu policijskih službenika, on je putem telefona, a zatim i u svom stanu, izneo pretnje po život njegove partnerke i njihovog maloletnog deteta. Ove pretnje su dodatno uznemirile situaciju i dovele do hitnog delovanja policije.

Na saslušanju u tužilaštvu, okrivljeni je insistirao na svojoj nevinosti i negirao je sve navode protiv sebe. Ipak, javni tužilac je ukazao na ozbiljnost situacije, navodeći da postoje okolnosti koje ukazuju na to da bi okrivljeni mogao ponovo da preti oštećenoj ukoliko bude pušten na slobodu. Ove okolnosti uključuju i prethodnu krivičnu osuđivanost okrivljenog za isto delo, što dodatno komplikuje njegovu situaciju.

Uzimajući u obzir sve navedeno, javni tužilac je podneo predlog Trećem osnovnom sudu u Beogradu da se okrivljenom odredi pritvor u trajanju do 30 dana. Sud je razmotrio predlog i doneo rešenje kojim se pritvor odobrava. Ova odluka ukazuje na ozbiljnost slučaja i na potrebu da se zaštite prava i bezbednost oštećene, kao i njenog deteta.

Nasilje u porodici je ozbiljan problem u društvu, koji zahteva hitnu reakciju nadležnih organa. Praksa pokazuje da se ovakvi slučajevi često ponavljaju, posebno kada su počinioci prethodno osuđivani za slična dela. Zbog toga je važno da se u ovakvim situacijama deluje preventivno i da se počinioci nasilja zadrže kako bi se sprečili dalji incidenti.

U Srbiji, s obzirom na sveprisutnost problema nasilja u porodici, postoje zakoni i mehanizmi koji su osmišljeni kako bi se zaštitili žrtve. U praksi, međutim, često dolazi do previda i nedovoljno efikasne primene tih zakona. Policija i tužilaštvo imaju ključnu ulogu u ovim slučajevima, jer njihovo brzo delovanje može sprečiti eskalaciju nasilja i zaštititi žrtve.

S obzirom na to da je okrivljeni negirao izvršenje krivičnog dela, proces će se nastaviti na sudu, gde će biti razmatrani svi relevantni dokazi i svedoci. Tokom suđenja, očekuje se da će svedoci, uključujući i samu žrtvu, biti pozvani da daju svoja svedočanstva kako bi se utvrdila puna istina o događajima.

S obzirom na sve veći broj prijava za nasilje u porodici, važno je da društvo, kao i institucije, prepoznaju ozbiljnost ovog problema i da se zajednički bore protiv nasilja. To uključuje i edukaciju o ovim pitanjima, kao i pružanje podrške žrtvama, kako bi se osnažile i omogućile im da se suprotstave nasilnicima.

Zakonodavne promene, kao i poboljšanje procedure za zaštitu žrtava, mogu doprineti smanjenju broja ovakvih slučajeva. Takođe, važna je i uloga medija u ovom procesu, jer izveštavanje o nasilju u porodici može podići svest javnosti i motivisati žrtve da potraže pomoć.

U ovom konkretnom slučaju, okrivljeni će ostati u pritvoru dok se ne donese konačna presuda, a sudski proces će verovatno biti pod budnim okom javnosti. Očekuje se da će ova situacija otvoriti diskusiju o nasilju u porodici i potrebnim merama za zaštitu žrtava.

Milan Petrović avatar