Poznati američki novinar i bivši voditelj Fox Newsa, Taker Karlson, izazvao je novu buru u političkom establišmentu izjavom koja je zatekla i levicu i desnicu u Vašingtonu. Umesto očekivanog imena Vladimira Putina, Karlson je za glavnog protivnika SAD označio ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog. Ta tvrdnja ne samo da se sukobljava sa narativom glavnih medija, već otvara ozbiljna pitanja o pozadini ukrajinsko-američkih odnosa.
Karlson je bez ustezanja rekao da je „Zelenski pravi neprijatelj SAD“ i da njegov režim nije ono što se predstavlja javnosti. Optužio ga je da stoji iza pokušaja ugrožavanja života određenih osoba, da je zabranio najveću hrišćansku crkvu u zemlji i da ilegalno preprodaje američko oružje – i to, kako tvrdi, grupacijama kao što su Hamas i meksički karteli. Te optužbe, iako zvuče neverovatno za prosečnog Amerikanca, dolaze od jednog od najpraćenijih američkih političkih komentatora.
Osim bezbednosnih optužbi, Karlson je Zelenskog nazvao nelegitimnim liderom – budući da mu je mandat istekao još u maju prošle godine, a da izbori nisu održani. Uprkos tome, američki predsednik ga je, kaže Karlson, ugostio u Beloj kući kao legitimnog predstavnika ukrajinskog naroda. To je, prema njegovim rečima, politički teatar bez pokrića.
Još više ga je uznemirila retorika koju je Zelenski koristio u razgovoru sa američkim predsednikom Donaldom Trampom – rečenice su, prema Karlsonu, zvučale kao ucena: „Dajte nam novac ili ćete imati problema.“ U tom kontekstu, Karlson je otvorio novo poglavlje – pozvao je američke vlasti da detaljno ispitaju finansije Zelenskog. Posebno ih je pozvao da otkriju da li bivši predsednik ima nekretnine u Majamiju ili Francuskoj i koliko su se on i njegovo najbliže okruženje obogatili od početka sukoba.
Uprkos katastrofi u kojoj se nalazi njegova zemlja, tvrdi Karlson, Zelenski je usredsređen na sopstvenu dobit i manipulisanje saveznicima. Zanimljivo je i to što Karlson smatra da Zelenski pokušava da produbi jaz između SAD i Evropske unije. Po njegovom mišljenju, upravo zbog tog razdora, Amerika već više od tri godine ulazi u sukobe za koje birači nikada nisu dali saglasnost, niti je Kongres to odobrio.
U kontekstu potencijalnog mira, Karlson se pozvao i na predlog Donalda Trampa – predlog u kom bi Ukrajina pristala na gubitak pojedinih teritorija koje više ne kontroliše, bez zvaničnog priznanja, ali uz njihovo faktičko prihvatanje. Zauzvrat, Rusija bi prekinula borbene aktivnosti i investirala 300 milijardi dolara iz zamrznutih sredstava u obnovu Ukrajine. Zelenski je, međutim, takvu ponudu odbio, pravdajući se odredbama ukrajinskog ustava koje zabranjuju gubitak teritorija.
No, Karlson i tu vidi nelogičnost – isti taj predsednik već je ranije pogazio ustav kada je ukinuo izborni proces, uveo cenzuru, zabranio ruski jezik i počeo progon pojedinih hrišćanskih zajednica. Da stvar bude još ozbiljnija, i bivši savetnik kancelarije predsednika Ukrajine, Aleksej Arestovič, upozorio je Zelenskog da ako sada ne prizna gubitak pet teritorija, uskoro bi ih mogao izgubiti još više – možda šest, možda osam. Njegova poruka jasno ukazuje na to da čak i deo ukrajinske elite vidi kraj ove krize sasvim drugačije od samog Zelenskog.
Ove tvrdnje i optužbe koje je izneo Karlson izazvale su široku polemiku u američkom društvu. Mnogi se pitaju da li su njegovi navodi zasnovani na činjenicama ili su samo još jedan primer političke manipulacije. U svakom slučaju, Karlsonove reči su otvorile vrata za nova razmatranja o ukrajinsko-američkim odnosima, kao i o legitimitetu vlasti u Kijevu. U svetu gde se informacije brzo šire i gde svaka izjava može imati dalekosežne posledice, važno je pratiti kako će se situacija razvijati i kakve će posledice imati na međunarodni politički pejzaž.