Dok jedni smatraju da su stjuardese tu samo da dele sokove i podsećaju putnike na vezivanje pojaseva, one zapravo često igraju ključne uloge u unapređenju iskustva putnika. Na sve većem broju letova, posebno dužih, putnici su svedoci neobičnih scena: stjuardese koje vode improvizovane časove joge usred aviona. Ova praksa postaje sve popularnija, a snimci ovih časova brzo se šire društvenim mrežama, donoseći osveženje i zabavu putnicima.
Umesto klasične rutine, trenuci razgibavanja uz muziku i smeh postali su pravi hit. U jednom od najgledanijih klipova, stjuardesa vodi putnike kroz jednostavne joga pokrete uz pesmu „Maniac“ iz 80-ih. Putnici podižu ruke, naginju se levo, rotiraju glave, sve to u ritmu muzike i uz osmeh. Kabina izgleda kao mini fitnes studio na visini od 10.000 metara, dok svi sede na svojim mestima. Ova nesvakidašnja aktivnost stvara opuštenu atmosferu i pomaže putnicima da se oslobode stresa tokom dugih letova.
Međutim, ono što čini ove časove još zanimljivijim jeste skriveni motiv. U drugom viralnom videu, stjuardesa tokom instrukcija iznenada kaže: „I dok se saginjete da dotaknete prste – pokupite i smeće koje ste bacili na pod. Avion je bio čist kada smo poleteli, biće čist i kada sletite!“ Ova duhovita i praktična taktika prvi put se pojavila 2021. godine i koristi se kao zabavan način da se motivišu putnici da očiste prostor oko sebe. Umesto direktne molbe za čišćenje, putnici dobijaju čas joge koji se završava sa zadatkom da pokupu svoje otpatke.
Osim što je zabavna, ova praksa ima i ozbiljnu zdravstvenu dimenziju. Dugo sedenje u skučenom prostoru aviona može imati negativne posledice po zdravlje. Ortopedi i fizioterapeuti upozoravaju da nekoliko sati neaktivnosti može dovesti do problema sa cirkulacijom, ukočenosti, pa čak i opasnih stanja kao što je duboka venska tromboza. Doktor Dejvid T. Nojman iz Njujorka objašnjava da krvni ugrušci koji se formiraju u nogama mogu da se otkinu i izazovu plućnu emboliju, što je ozbiljno stanje koje može biti i fatalno.
Da bi se izbegle ovakve komplikacije, fizioterapeutkinja dr Karena Vu preporučuje jednostavne vežbe. Preporučuje ustajanje svakog sata, laganu šetnju niz prolaz, istezanje leđa i blago savijanje u struku. Čak i na mestu, bez ustajanja, moguće je raditi takozvane „sklekove“ stopalima koji aktiviraju mišiće lista i pomažu vraćanje krvi ka srcu. Ove vežbe su posebno važne za putnike koji često putuju dugim letovima, jer pomažu u smanjenju rizika od zdravstvenih problema.
U svetlu ovih informacija, jasno je da stjuardese igraju mnogo važniju ulogu nego što se obično misli. Njihovo angažovanje u vođenju časova joge ne samo da doprinosi opuštanju putnika, već i podseća na važnost fizičke aktivnosti tokom dugih putovanja. Ova inovacija u avijaciji pokazuje kako je moguće spojiti zabavu i zdravlje, čineći letove prijatnijim i sigurnijim iskustvom za sve putnike.
Dok se trendovi u avijaciji razvijaju, stjuardese će nastaviti da iznenađuju putnike svojom kreativnošću i posvećenošću. Njihove veštine i sposobnosti su ključne za stvaranje prijatne atmosfere u avionu, a časovi joge su samo jedan od mnogih načina na koje se to može postići. U svetu putovanja, gde je stres česta pojava, ovakvi pristupi pomažu putnicima da se osećaju opuštenije i prijatnije tokom putovanja.