Seizmička aktivnost u Srbiji ponovo je u porastu, a poslednji zemljotres, jačine tri stepena po Rihteru, zabeležen je juče u Kučevu, što je podstaklo razmišljanja o mogućim jačim udarima u budućnosti. Centralna Srbija je, prema rečima stručnjaka, najsezmičnija oblast, sa očekivanim zemljotresima magnitude oko 5 stepeni u narednih nekoliko godina. Dok seizmolozi smatraju da su nove zgrade u Srbiji otporne, starije građevine su daleko osetljivije.
U analizi se ističe da, iako su zemljotresi slabijeg intenziteta, učestalost podrhtavanja tla se povećava. Iako nema razloga za paniku, pojedini seizmolozi upozoravaju da bi mogla nastati situacija slična onima iz prošlosti. Na Balkanu se sudaraju tri velike tektonske ploče, što ga čini seizmički aktivnim područjem, a epitet trusnog regiona donose pre svega potresi iz Turske i Grčke.
Profesor Dragan Milovanović sa Rudarsko-geološkog fakulteta naglašava da su centralne oblasti Srbije, kao što su Kraljevo i Beograd, osetljive na zemljotrese. On objašnjava da se u ovim prostorima nalaze mikro ploče koje mogu izazvati seizmičke događaje. Centralni deo Srbije je prepoznat kao najkritičnija tačka, s mogućnošću generisanja zemljotresa jačine oko 5 stepeni svake decenije.
Seizmološkinja Ana Mladenović dodaje da se u Šumadiji očekuje zemljotres magnitude oko 5 stepeni, zasnovan na geološkim istraživanjima. Takođe, ističe da se prosečno događaju zemljotresi slični onom iz Kraljeva 2010. godine, koji ne bi trebali naneti značajne štete. Mladenović naglašava da su gradnje novih objekata napredovale, ali da stariji objekti, izgrađeni pre 1963. godine, mogu biti ranjiviji.
U Petrovcu na Mlavi, poznatom seizmičkom području, ne očekuju se jaki zemljotresi, dok se u okolini Bora i Majdanpeka najviše dešavaju veštački zemljotresi izazvani miniranjem. Mladenović objašnjava da je generalno teško očekivati jače zemljotrese od 6 stepeni po Rihteru u Srbiji, s obzirom na to da se nalazimo daleko od mesta gde se generiše tektonski napon.
U Srbiji se kao najtrusnija područja ističu Kopaonik, dolina zapadne i Velike Morave, Kraljevo, Trstenik, Kruševac, Valjevo, kao i Mionica. Beograd, prema Mladenović, nije trusno područje, ali se seizmička aktivnost može očekivati na udaljenosti od stotinak kilometara od prestonice.
Dok se seizmolozi i geolozi nastavljaju baviti istraživanjem raseda koji su odgovorni za zemljotrese, važno je i da se građani informišu o merama zaštite u slučaju zemljotresa. U svetlu ovih informacija, stručnjaci podstiču na pripremu i svesnost o potencijalnim rizicima koje zemljotresi mogu doneti.