Kako je objašnjeno na zvaničnom sajtu Uprave Carine Republike Srbije, svi putnici koji ulaze u našu zemlju, uključujući i državljane Srbije, moraju da poštuju ista pravila. Međutim, domaći državljani imaju određene privilegije. Pored ličnog prtljaga, mogu da unesu robu za lične potrebe čija vrednost ne prelazi 100 evra bez plaćanja uvoznih dažbina.
Lični prtljag putnika obuhvata sve predmete nekomercijalnog karaktera koje putnik nosi sa sobom na putovanju, kao što su odeća, obuća, tehnički uređaji, sportski rekviziti, predmeti za ličnu higijenu i lekovi za uobičajenu terapiju. Količina ovih predmeta zavisi od svrhe putovanja, pola, zanimanja putnika, godišnjeg doba i drugih okolnosti.
Na povratku sa putovanja, putnici mogu uneti određene proizvode bez obzira na to da li su domaći ili strani državljani. To uključuje 50 cigareta, 25 cigarilosa, 10 cigara, 50 grama duvana, kao i 1 litar žestokog alkoholnog pića ili kombinaciju sličnih pića. Osim toga, dozvoljeno je unositi jedan parfem (do 50 ml) i toaletnu vodu (do 25 ml), kao i mobilne uređaje koji su konfigurisani za ličnu upotrebu.
Unos deviza u Srbiju je slobodan, ali iznos od 10.000 evra ili više po osobi mora biti prijavljen carinskim službama. Putnici su dužni da zatraže obrazac prijave na graničnim prelazima ili putem zvaničnog sajta Uprave carina. Uz potvrdu o prijavljenoj sumi neće biti problema pri izlasku iz zemlje. Rezidenti mogu izneti do 10.000 evra u gotovini, dok nerezidenti mogu izneti veće iznose uz odgovarajuće potvrde.
Što se tiče hrane, putnici mogu uneti onoliko hrane koliko im je potrebno za lične potrebe tokom putovanja, pod uslovom da je hrana fabrički upakovana i da ima deklaraciju proizvođača. Unos hrane životinjskog porekla je ograničen na jedan kilogram, osim ako ne dolazi iz zemalja gde je uvoz zabranjen. U slučaju da putnici unesu više od dozvoljene količine, važno je da ne izgledaju kao da nameravaju da je preprodaju.
Putnici takođe mogu unositi lekove za ličnu upotrebu, kao i lekove za svoje kućne ljubimce, u količini koja ne može biti veća od šestomesečne potrebe. Ako lekovi sadrže psihoaktivne supstance, putnici su dužni da prikažu dokaz o potrebi njihove upotrebe.
Prilikom ulaska u Srbiju, putnici bi trebali prijaviti sve dragocenosti koje nose sa sobom, uključujući lični nakit i investiciono zlato. Prijavljivanje dragocenosti može sprečiti neprijatnosti prilikom carinske kontrole.
Osim toga, putnici koji su šopingovali u inostranstvu imaju pravo na povraćaj PDV-a. Ovaj proces omogućava putnicima da povrate deo novca potrošenog na porez na dodatu vrednost za proizvode kupljene tokom boravka u inostranstvu. Da bi bili kvalifikovani za povraćaj, kupci moraju biti strani državljani i proizvodi moraju biti namenjeni ličnoj upotrebi, a ne za komercijalne svrhe.
Minimalni iznos potrošnje za povrat PDV-a varira od zemlje do zemlje, dok se stopa PDV-a koja se vraća takođe razlikuje. U Italiji, na primer, stopa je 22%, dok je u Austriji 20%. Postupak povraćaja PDV-a obično uključuje dobijanje posebnog računa prilikom kupovine, kao i potvrdu na carini pre napuštanja zemlje.
Na kraju, važno je napomenuti da proces povraćaja PDV-a može varirati u zavisnosti od zemlje, pa je preporučljivo da se putnici unapred informišu o pravilima kako bi izbegli iznenađenja.