Strucnjak za nekretnine Ervin Pašanović izjavio je da ne treba očekivati pad vrednosti nekretnina, uprkos trenutnim ekonomskim izazovima. On je izrazio nadu da će cene nekretnina postepeno rasti, posebno zbog smanjenja broja izdatih građevinskih dozvola, što sugeriše da će potražnja za nekretninama biti veća od ponude.
Pašanović je za Tanjug istakao da se obično pad vrednosti nekretnina dešava u vreme ekonomske krize. On je dodao da, kada građanima rastu prihodi, raste i potražnja za nekretninama, što rezultira povećanjem njihovih cena. „Nadam se da će cene i dalje polako rasti, ne preterano. Svi smo mi bogati, to treba da shvate ljudi“, rekao je Pašanović.
Prema njegovim rečima, nekretnine su dobar način za sticanje prihoda, bilo kroz iznajmljivanje ili kapitalizaciju. „Kada imate zemljište, garažu, stan ili poslovni prostor, vi to iznajmljujete i dobijate određeni mesečni prinos, dok je kapitalizacija porast vrednosti vaše imovine“, objasnio je Pašanović. On je dodao da nekretnine širom sveta, u principu, rastu tokom vremena.
U kontekstu trenutne situacije na tržištu nekretnina u Srbiji, Pašanović je naveo da postoji određeni broj kupaca koji imaju sredstva za kupovinu nekretnina, posebno u Beogradu, gde se cene kvadrata kreću od 1.000 do 2.000 evra. „Cene samo rastu i, ukoliko ne dođe do većih političkih nestabilnosti ili novih pandemija, cene bi trebalo da nastave polako da rastu“, naglasio je.
On je ukazao na značajno smanjenje broja izdatih građevinskih dozvola u 2024. godini, što je gotovo 40 odsto manje u poređenju sa prethodnom godinom. To, prema njegovim rečima, znači da će se u narednom periodu manje graditi, što će dodatno povećati potražnju za nekretninama.
„Potražnja će biti veća od ponude, a to će podići i cenu kvadrata“, rekao je Pašanović. On je takođe napomenuo da je Beograd još uvek prilično neizgrađen, posebno na levoj obali Dunava, gde se naselja poput Borče, Ovče i Krnjače nalaze u blizini centra, ali nemaju adekvatnu infrastrukturu.
Pašanović je istakao da je potrebna izgradnja infrastrukture, poput puteva, struje i vode, pre nego što se započne sa gradnjom. „To je ogromna površina, sigurno više od 2.000 hektara, koja tek treba da se iskoristi“, rekao je on. Prema njegovim rečima, sledeći koraci u razvoju nekretnina trebalo bi da budu fokusirani na područja kao što su Borča, Ovča i Krnjača, kada se završi razvoj infrastrukture.
Ovaj optimističan pogled na tržište nekretnina dolazi u vreme kada su mnogi investitori oprezni, ali Pašanović veruje da će stabilizacija ekonomskih uslova doprineti daljem rastu cene nekretnina u Srbiji.