Šta je višak u autu? Vozači ukazuju na suvišnu tehnologiju

Milan Petrović avatar

Istraživanje američke kompanije J.D. Power pokazalo je da potrošači imaju različite stavove prema tehnološkim funkcijama u novim automobilima. Neki od rezultata pokazuju da potrošači ne vide vrijednost u ekranima za suvozače ili čitačima otiska prsta prilikom ulaska u vozilo, ali vole nadzor mrtvog ugla i pametnu kontrolu klime.

Analiza je obuhvatila više od 80.000 kupaca novih automobila i ukazala na to da industrija još uči koje su to tehnološke inovacije koje su zaista korisne za kupce. Na primjer, ekrani za suvozače nisu dobili pozitivne ocjene jer se u samo 10% vozila suvozač redovno vozi na prednjem sjedištu, što ukazuje na to da ova funkcija nije neophodna većini korisnika.

Kontrole pokretima također nisu popularne među vozačima, budući da korisnici prijavljuju da su problematične i da nedostaje funkcionalnost. Čitači otiska prsta i sistemi za prepoznavanje lica također nisu dobili pozitivne ocjene, jer pokušavaju riješiti probleme koji ne postoje ili nisu prepoznati od strane vozača.

Neki od funkcija koje su dobile pozitivne ocjene potrošača uključuju nadzor mrtvog ugla i pametnu kontrolu klime. Ove funkcije su prepoznate kao korisne i olakšavaju vožnju u određenim situacijama.

Ovo istraživanje naglašava važnost razumijevanja potreba potrošača i prilagođavanje tehnoloških inovacija u skladu sa njihovim preferencijama. Industriji automobila je potrebno konstantno praćenje i prilagođavanje kako bi zadovoljila potrebe korisnika i unaprijedila njihovo iskustvo vožnje.

Potrošači su pozvani da iznesu svoje mišljenje o novim tehnološkim funkcijama u automobilima i da se aktivno uključe u proces razvoja automobilske industrije kako bi se stvorili proizvodi koji će zadovoljiti njihove potrebe.

Ukoliko želite da se informišete o najnovijim tehnološkim inovacijama u automobilima, pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na našem X nalogu. Budite u toku sa najnovijim informacijama i saznajte kako se automobilska industrija prilagođava potrebama korisnika.

Milan Petrović avatar