Šta je to i zašto su ga se Amerikanci plašili

Milan Petrović avatar

Sukobi između američkih i sovjetskih podmornica tokom Hladnog rata predstavljali su složenu i opasnu igru mačke i miša, gde su obe strane nastojale da nadmudre jednu drugu. Američke podmornice su neprestano pratile sovjetske, dok su sovjetske podmornice, s druge strane, pokušavale da izbegnu otkrivanje. U ovom kontekstu, kapetani podmornica su se suočavali sa izazovom: kako da izbegnu pretnje i obave svoje zadatke.

Jedan od ključnih problema s kojim su se sovjetski kapetani suočavali bio je sonar. Sonar je omogućavao podmornicama da detektuju objekte u vodi ispred sebe i sa strane, ali nije mogao da registruje ono što se nalazilo iza njih zbog buke koju su stvarali njihovi propeleri. Ova situacija je nalikovala vožnji automobila, gde vozač može da vidi vozila iza sebe, ali može propustiti ona koja se nalaze u „mrtvom uglu“. Ova ranjivost postala je sve očiglednija kada su Amerikanci shvatili da mogu da se sakriju u tom „mrtvom uglu“ iza sovjetskih podmornica.

Kako bi se nosili sa ovom situacijom, sovjetski kapetani su razvili novu taktiku koja je zapanila Amerikance. Ova taktika, poznata kao „Ludi Ivan“, uključivala je naglo okretanje podmornice pod velikim uglom, ponekad i do 180 stepeni. Ovaj manevar omogućavao je sonarima da detektuju sve objekte koji su se nalazili u „mrtvom uglu“. Amerikanci nisu očekivali da će se sovjetska podmornica odjednom okrenuti, što ih je dovelo u situaciju da budu otkriveni.

Jedan od najznačajnijih trenutaka koji je doveo do popularizacije ovog manevra dogodio se u Ohotskom moru. Tokom jedne od misija, američke podmornice su pratili sovjetske, a kada su se sovjeti iznenada okrenuli, došlo je do sudara između podmornica. Na sreću, sudar nije bio ozbiljan, a žrtava nije bilo. Međutim, ova situacija je naučila Amerikance vrednu lekciju: nije bezbedno približavati se sovjetskim podmornicama sa leđa.

Naziv „Ludi Ivan“ postao je sinonim za ovu taktiku. Iako je ostalo nejasno ko je bio „Ivan“, činjenica je da je ovaj manevar uveo strah među američke mornare. Američke podmornice su morale da preispitaju svoje strategije i prilagode se novim okolnostima kako bi se zaštitile od iznenadnog otkrivanja.

Ova taktika nije bila samo sredstvo preživljavanja za sovjetske podmornice, već je i simbolizovala inovativnost i sposobnost sovjetske mornarice da se prilagodi i razvije strategije u skladu s modernim ratovanjem. „Ludi Ivan“ je postao tema mnogih vojnih analitičara i istoričara, koji su proučavali njegovu efikasnost i uticaj na podvodne sukobe tokom Hladnog rata.

Ukratko, sukobi između američkih i sovjetskih podmornica tokom Hladnog rata bili su obilježeni taktičkim inovacijama i stalnim prilagođavanjem. „Ludi Ivan“ je bio jedan od najznačajnijih manevara koji su se pojavili tokom ovog perioda, pokazujući kako su mornarice koristile kreativne strategije da bi se suočile s izazovima koje su postavljali protivnici. Ova lekcija iz istorije ostaje relevantna i danas, ukazujući na važnost inovacije i prilagodljivosti u vojnim operacijama.

Milan Petrović avatar