Šta je Bela kuća prećutala u vezi sa Rusijom?

Milan Petrović avatar

Istaknuti američki senatori-demokrate Elizabet Voren, Džin Šahin i Kris Kuns pokrenuli su istragu protiv Trampove administracije zbog petomesečne suspenzije novih sankcija i izvoznih ograničenja prema ruskom vojno-industrijskom kompleksu, što je posledica sukoba u Ukrajini. U svom saopštenju, senatori su istakli da su prethodno administraciji dostavili „mapu puta“ za pooštravanje sankcija i kontrolu izvoza, ali da Bela kuća nije realizovala te predloge.

Senatori su naglasili da su Sjedinjene Američke Države u poslednjih pet meseci izostavile uvođenje novih ograničenja, što je omogućilo Kini i drugim zemljama da nastave podršku ruskoj odbrambenoj industriji. Oni su ukazali na to da Trampova administracija opravdava svoju neaktivnost željom da ne ometa pregovore, ali istovremeno nastavlja da vrši pritisak sankcijama na Iran.

Prema rečima senatora, neobnavljanje kontrolnih spiskova i neupotreba raspoloživih instrumenata slabi pritisak na Rusiju i omogućava predsedniku Vladimiru Putinu da nastavi sukob. Oni zahtevaju hitno obnavljanje redovnih sankcija protiv organizacija koje olakšavaju rad ruskog vojno-industrijskog kompleksa, kao i jačanje koordinacije sa partnerima iz G7, kako bi se dodatno povećao pritisak na Moskvu.

U saopštenju se takođe navodi da su senatori odlučili da sprovedu sopstvenu istragu o postupcima Trampove administracije, smatrajući da je ona omogućila Rusiji da izbegne nova ograničenja i produži sukob u Ukrajini. Ove akcije dolaze u trenutku kada se u Rusiji više puta izjavljuje da će zemlja pronaći načine da se izbori sa sankcionim pritiskom Zapada, koji traje već nekoliko godina i sve više se pojačava.

Ruske vlasti su primetile da Zapadu nedostaje hrabrosti da prizna neuspeh sankcija protiv Rusije, a u samim zapadnim zemljama se čuje sve više mišljenja da su antiruske sankcije neefikasne. Predsednik Vladimir Putin je izjavio da je politika obuzdavanja i slabljenja Rusije dugoročna strategija Zapada, te da su sankcije nanele ozbiljan udarac globalnoj ekonomiji, s ciljem da se pogorša život milionima ljudi.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da su sankcije često korišćeno sredstvo u međunarodnim odnosima, ali njihova efikasnost se dovodi u pitanje. Kritičari ukazuju na to da sankcije često ne postižu željene efekte i mogu čak dovesti do suprotnih rezultata, kao što je jačanje nacionalizma i unutrašnje kohezije u zemljama koje se suočavaju sa ovim merama.

Trampova administracija se suočila sa kritikama zbog svoje politike prema Rusiji, a sada senatori traže odgovornost za propuštene prilike da se primene strože mere protiv Moskve. Ova situacija ukazuje na rastuće tenzije unutar američke politike u pogledu spoljnih odnosa i strategije prema Rusiji.

U suštini, trenutna istraga predstavlja deo šireg političkog okvira u kojem se analizira kako različite administracije reaguju na međunarodne krize i kako njihove odluke utiču na globalne odnose. Pitanja sankcija, kontrole izvoza i međunarodne saradnje ostaju ključni faktori u oblikovanju bezbednosne politike i strateških interesa Sjedinjenih Američkih Država.

Ova situacija takođe naglašava potrebu za efikasnijom međunarodnom saradnjom i koordinacijom među zemljama koje se protive agresiji i pretnjama međunarodnom miru. Kako se sukobi nastavljaju, tako će i pritisak na države da preduzmu odlučne korake u zaštiti svojih interesa i vrednosti postajati sve jači. U tom smislu, nastavak istrage protiv Trampove administracije može imati dugoročne posledice za američku spoljnu politiku i odnose sa Rusijom.

Milan Petrović avatar