Srpski gejming – izvozni proizvod za Aziju

Milan Petrović avatar

Rast prihoda obeležio je proteklu godinu u srpskoj gejming industriji, sa 15 najvećih igrača na tržištu koji su zaradili oko 214 miliona evra, što predstavlja rast od 22 odsto u odnosu na 175 miliona evra iz 2023. godine, prema novom izveštaju Asocijacije industrije video-igara Srbije (SGA). Iako PC igre i dalje donose najveću zaradu, mobilne igre su pretekle kada se gleda prihod po objavljenom naslovu. Kristina Janković Obućina, izvršna menadžerka asocijacije, navodi da se većina novih nezavisnih timova fokusira na PC igre, dok veće kompanije više rade na mobilnim naslovima.

Gejming industrija u Srbiji je relativno mlada, ali doživljava rapidan rast, posebno zahvaljujući dolasku ruskih IT stručnjaka usled invazije na Ukrajinu. Broj zaposlenih u gejming sektoru porastao je za 98 odsto između 2022. i 2023. godine, što je izuzetno visok rast koji nije zabeležen u drugim gejming industrijama širom sveta. Ipak, i pored rekordnih prihoda, smanjuje se broj studija koji razvijaju igre, što je deo globalnog trenda smanjenja radnih mesta u gejming industriji tokom poslednjih godina.

Srbija beleži skoro 300 miliona preuzimanja igara na onlajn platformama, a najviše se prevode na kineski, francuski, španski i nemački jezik. Janković Obućina ističe da srpske igre polako ulaze na azijska tržišta, što je novina koja dolazi zahvaljujući ruskim stručnjacima. Igrači iz Srbije još uvek ostvaruju najveće prihode prodajom igara u Americi, a Nemačka se ističe kao najunosnije tržište u Evropi.

U 2024. godini, iako su prihodi rekordni, očekuje se da će broj novootvorenih radnih mesta biti na rekordno niskom nivou, sa samo 130 novih pozicija. Ovaj trend se može povezati sa globalnim otpuštanjima u gejming industriji, gde je gotovo 15.000 ljudi izgubilo posao u 2024. godini. Janković Obućina naglašava da je rast koji se dogodio tokom pandemije kovida bio neodrživ i da se sada tržište vraća na objektivno stanje.

SGA je nedavno pokrenula platformu za zapošljavanje kako bi pomogla juniorima da pronađu poslove u ovoj industriji, gde trenutno postoji preko 80 otvorenih pozicija. U gejming sektoru, 33% zaposlenih čine žene, a trećina rukovodilaca su upravo žene, što pomaže u izgradnji inkluzivnijeg okruženja.

Dolazak ruskih IT stručnjaka značajno je uticao na srpsku gejming industriju, ali se njihova integracija odvija sporo zbog jezičke barijere. SGA je organizovala mitinge kako bi olakšala povezivanje domaćih i novopridošlih stručnjaka. Iako se broj profesionalaca u gejming industriji udvostručio, izazovi ostaju, a potencijal za dalji rast i razvoj srpske gejming scene je ogroman.

Milan Petrović avatar