Srbi poludeli za onlajn kupovinom

Milan Petrović avatar

Prošla godina je bila izuzetno uspešna za elektronsku trgovinu u Srbiji, sa 225.000 kupovina dnevno, prema podacima Narodne banke Srbije. Ukupno je ostvareno više od 82 miliona narudžbina, a potrošnja je dostigla 162 milijarde dinara. Iako su ovi brojevi impresivni, oni su i dalje ispod evropskog proseka. Istraživanje tržišta elektronske trgovine pokazuje da su domaći online prodavci najomiljeniji među potrošačima, pri čemu su cene ključni faktor prilikom izbora.

Žene čine najveći deo online kupaca, a prodavci su se prilagodili novim zahtevima tržišta. Ivan Tanasković, direktor „E-komerc asocijacije Srbije“, ističe da su trendovi iz Evrope sve prisutniji i u Srbiji. Pojava „Market Place“ i „Pure Players“ modela poslovanja, gde kompanije funkcionišu isključivo kao internet prodavnice, postaje sve popularnija. Takođe, novi model poslovanja, poznat kao „Fulfillment“, donosi logističku podršku e-trgovini.

Međutim, neki veliki igrači na tržištu, poput platforme „Temu“, beleže pad. Stručnjaci smatraju da je ovo očekivano nakon što je prestala agresivna marketinška kampanja. Miljan Premović, stručnjak za marketing, naglašava da će „Temu“ morati da se prilagodi i pronađe način da parira konkurenciji, poput „Aliekspresa“. Očekuje se da će njihova strategija biti ključna za budući uspeh.

Marko Dragić iz Udruženja za zaštitu potrošača upozorava da je kupovina putem interneta na sopstvenu odgovornost, te da potrošači u Srbiji nemaju mogućnost reklamacije ili pozivanja na domaće zakonodavstvo. Ova situacija dodatno otežava poziciju potrošača, koji se suočavaju s rizicima prilikom online kupovine.

S obzirom na slabljenje svetskih online igrača, domaći trgovci prepoznaju svoje prednosti. Ivan Tanasković naglašava da domaći trgovci nude podršku na jeziku potrošača, bržu dostavu, lakšu zamenu robe i mogućnost povrata novca. Ovo su faktori koji ih čine konkurentnijim na tržištu.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, građani Srbije najviše kupuju odeću i obuću, sportsku opremu, nameštaj, opremu za kuću, kao i hranu. Ovi podaci ukazuju na rastući trend online kupovine i sve veću popularnost elektronske trgovine među potrošačima u Srbiji.

U zaključku, elektronska trgovina u Srbiji beleži rast, ali se suočava s izazovima koji dolaze sa globalnim konkurentima. Domaći prodavci imaju priliku da iskoriste svoje prednosti kako bi se dodatno afirmisali na tržištu. S obzirom na to da se potrošači sve više oslanjaju na online kupovinu, očekuje se da će se trendovi nastaviti razvijati u pozitivnom smeru, uz prilagođavanje potrebama tržišta i kupaca.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: