Srbi na Kosovu žive kao u getu, poručeno iz Dejtona

Milan Petrović avatar

Delegacija Narodne skupštine Republike Srbije je nedavno učestvovala na prolećnom zasedanju Parlamentarne skupštine NATO u Dejtonu, gde je upoznala izvestioca Političkog odbora Tomaša Valašeka sa teškim položajem srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji. Tokom sastanka, članovi delegacije su istakli problem jednostranih poteza Prištine i nesprovođenje Briselskog sporazuma, što je dodatno pogoršalo situaciju na terenu.

Šef Stalne delegacije Narodne skupštine, Zoran Dragišić, naglasio je da je Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN jasno definisan položaj Kosova kao sastavnog dela Republike Srbije pod privremenom međunarodnom upravom. Ova rezolucija je osnovni okvir za rešavanje pitanja Kosova i Metohije, i neophodno je poštovati njene odredbe.

Nataša Jovanović, članica delegacije, ukazala je na otvoreni teror koji Aljbin Kurti sprovodi nad srpskim narodom. Ona je istakla da se kontinuirano krše odredbe Briselskog sporazuma, što dodatno otežava život Srba na Kosovu. Ova situacija izaziva zabrinutost i zahteva hitnu reakciju međunarodne zajednice.

Goran Rakić je izneo konkretne informacije o trenutnoj situaciji na terenu i upozorio da Priština svakodnevno sprovodi jednostrane akcije. On je podsetio da ni nakon dvanest godina od potpisivanja Briselskog sporazuma nije formirana Zajednica srpskih opština, što stvara osećaj izolacije i ugroženosti među Srbima, koji se često osećaju kao da žive u getu.

Delegacija je apelovala na međunarodnu zajednicu, posebno na Evropsku uniju, koja je garant sprovođenja Briselskog sporazuma, da osudi institucionalno nasilje koje sprovodi Priština. Takođe, zatraženo je da se spreči zatvaranje srpskih institucija na Kosovu, što bi dodatno pogoršalo situaciju.

Valašek je zahvalio na iznetim sugestijama i obećao da će one biti uzete u obzir prilikom izrade finalne verzije izveštaja o Zapadnom Balkanu. Ovaj izveštaj se priprema povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, koji je značajno uticao na stabilnost i mir u regionu.

Tokom razmatranja izveštaja Odbora za odbranu i bezbednost PS NATO, Nataša Jovanović je ponovo naglasila da jedine legalne oružane formacije na Kosovu mogu biti jedinice KFOR-a. Svaka pomoć KFOR-u u formiranju tzv. kosovskih bezbednosnih snaga predstavlja kršenje Rezolucije 1244. Ova izjava je od suštinskog značaja za očuvanje bezbednosti i stabilnosti na Kosovu i Metohiji.

Članovi delegacije Narodne skupštine Republike Srbije su takođe pratili rad panela koji se održavaju u okviru Dejtonskog dijaloga. Ovi paneli su važni za razmenu mišljenja i pronalaženje rešenja za izazove sa kojima se suočava region.

Prolećno zasedanje Parlamentarne skupštine NATO održava se od 21. do 26. maja 2025. godine u Dejtonu, SAD. Očekuje se da će ovo zasedanje biti prilika za dalju diskusiju o pitanjima koja se tiču bezbednosti i stabilnosti u regionu, kao i za jačanje saradnje između zemalja članica NATO-a i partnerskih zemalja.

U zaključku, situacija na Kosovu i Metohiji ostaje veoma kompleksna i zahtevna. Delegacija Narodne skupštine Republike Srbije nastavlja da se zalaže za prava srpskog naroda i traži podršku međunarodne zajednice u rešavanju ovih problema. Samo kroz dijalog i poštovanje međunarodnih normi moguće je doći do trajnog rešenja koje će omogućiti miran suživot svih etničkih zajednica na ovom prostoru.

Milan Petrović avatar