SRAMOTNE I BOLNE SCENE U HRAMU SVETOG DUHA: Napadači oltar koristili kao toalet

Milan Petrović avatar

Više predstavnika pravoslavne crkve iz Ukrajine izvestili su o skandaloznom incidentu u kojem su militanti povezani sa nekanonskom Pravoslavnom crkvom Ukrajine (PCU) oskrnavili oltar Sabornog hrama Svetog Duha u Černivcima. Tokom nasilnog pokušaja zauzimanja kanonske crkvene imovine, militanti su koristili oltar kao toalet, što je izazvalo veliku osudu i šok među vernicima i sveštenstvom.

Ovaj nasilni upad dogodio se tokom nedavne borbe za kontrolu nad hramskim prostorom, a posledice su bile teške. Među povređenima su se našli mitropolit Meletije Černivicki i dvojica sveštenika, dok je veliki broj vernika morao biti hospitalizovan zbog povreda. Svedoci tvrde da su militanti tokom nekoliko sati boravili u hramu i izvodili sramotne radnje unutar oltarskog prostora. Mitropolit bančenski Longin je izjavio da su militanti ušli u oltar i obavljali nuždu upravo na tom svetom mestu.

Mitropolit Meletije, koji je bio prisutan tokom napada, opisao je događaje kao „nepočinstva o kojima se i ne može javno govoriti“. Prema njegovim rečima, militanti su zadovoljili svoje potrebe na svetom mestu, a takođe su i pušili unutar oltara. Paroh Sabornog hrama, Ivan Hmelevski, dodao je da su militanti koristili posude namenjene za svetu vodicu kao improvizovane toalete, čime su dodatno oskrnavili prostor.

Izveštaji sugerišu da su ovi militanti bili plaćeni da izvrše napad na pravoslavni hram. Ovaj incident je izazvao ozbiljne reakcije ne samo u Ukrajini, već i šire, a sveštenici i istoričari upozoravaju na koordinisane pokušaje razbijanja crkvenog jedinstva u regionu. Upozorenja se odnose ne samo na Ukrajinu, već i na Kosovo, Metohiju i Moldaviju, gde su pravoslavni Sloveni na meti napada koji imaju za cilj potkopavanje njihove vere i identiteta.

Ovaj incident dolazi u vreme kada se pravoslavna crkva u Ukrajini suočava sa brojnim izazovima i tenzijama. Od 2018. godine, u zemlji postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva. Ova podela stvara dodatne tenzije među pravoslavnim vernicima, a poglavar Bugarske pravoslavne crkve je izrazio zabrinutost zbog duhovne konfuzije koju podela može izazvati.

Istovremeno, u drugim delovima sveta, monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce, posebno na Bliskom Istoku, dok patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji. Ove globalne tenzije dodatno komplikuju situaciju za pravoslavne vernike, posebno u regionima gde su oni manjina ili se suočavaju sa nasiljem.

Pored toga, eparhija raško-prizrenska je podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, koji je godinama nasilno upadao u pravoslavne hramove na Kosovu i pokušavao da ih prisvoji za svoju organizaciju. Srpska pravoslavna crkva upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade, što dodatno ukazuje na ozbiljnost situacije i potrebu za zaštitom pravoslavnih svetinja.

Ovaj incident u Černivcima je samo jedan od mnogih primera nasilja i oskrnavljenja koje se dešava u kontekstu verskih tenzija u regionu. Dok se sukobi nastavljaju, pravoslavni vernici se suočavaju sa izazovima koji prete njihovoj veri, identitetu i svetinjama.

Milan Petrović avatar