Incident koji se dogodio u Kosovskoj Mitrovici, kada je pripadnik policije Dilot Brahimi davio srpskog maturanta, dodatno je produbio već postojeće političke i društvene tenzije između srpske i albanske zajednice u regionu. Ovaj sramni događaj je izazvao oštre reakcije kako među građanima, tako i među političarima koji su osudili postupke policije.
Brahimi je nakon incidenta, umesto izvinjenja, na društvenim mrežama objavio poruku u kojoj se zahvaljuje na podršci koju je dobio, naglašavajući svoju odlučnost da nastavi sa radom u policiji. Njegova izjava u kojoj izražava ponos i zahvalnost za podršku izazvala je dodatne osude, jer se mnogi pitaju kako je moguće da neko ko je učestvovao u nasilju dobija podršku umesto da bude sankcionisan.
Na snimku koji je postao viralan, vidi se kako policijski službenik vuče srpskog maturanta za vrat, dok na njegovom vratu ima crvene mrlje koje su izazvale zabrinutost i negodovanje javnosti. Ovaj incident ubrzo je privukao pažnju ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, koji je izjavio da je policija izdala nalog za hapšenje Brahimija, čime je pokušao da pokaže da takvi postupci neće biti tolerisani.
Direktor tzv. kosovske policije, Gazmend Hodža, pokušao je da umanji težinu incidenta, tvrdeći da mladić nije povređen i da su maturanti provocirali okupljene građane. On je naveo da su tokom defilea srpski maturanti skandirali „Kosovo je srce Srbije“ i da su se ponašali provokativno, što je navodno izazvalo reakciju policije. Hodža je takođe istakao da su mrlje na vratu mladića zapravo rezultat igre sa drugovima, a ne nasilja, što je dodatno izazvalo sumnje u njegovu izjavu.
Reakcije na ovaj incidente su bile brojne, a među njima i izjava Petra Petkovića, direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, koji je ukazao na mržnju i netrpeljivost koju vlasti u Prištini pokazuju prema svemu što je srpsko. On je naglasio da je skandalozno što je više policajaca fizički napalo mladog maturanta, i postavio pitanje šta bi se dogodilo da nije bilo svedoka. Petković je ukazao na to da je policija često koristila prekomernu silu prema srpskoj deci, što dodatno komplikuje situaciju u regionu.
Ovaj incident je još jednom skrenuo pažnju na napetosti koje postoje između srpske i albanske zajednice na Kosovu. Mnogi smatraju da ovakvi događaji predstavljaju ozbiljnu opasnost po bezbednost i stabilnost regije. Policijske snage na Kosovu suočavaju se sa teškim zadatkom da obezbede mir i sigurnost, a ovakvi incidenti dodatno otežavaju njihov rad i izazivaju sumnju među građanima.
U međuvremenu, situacija se dodatno komplikuje, jer se provode istrage o incidentu, a s obzirom na to da su reakcije javnosti bile izuzetno negativne, teško je predvideti kako će se situacija razvijati. Ovaj slučaj će verovatno postati predmet daljih rasprava u medijima i među političarima, a očekuje se da će se dodatne mere preduzeti kako bi se smirile tenzije i obezbedila sigurnost za sve građane.
U svetlu ovih događaja, jasno je da je potrebno preispitati kako policija postupa prema srpskoj zajednici na Kosovu, kao i kako se može raditi na poboljšanju odnosa između različitih etničkih grupa. Ovaj incident je još jedan podsetnik na to koliko je važno raditi na pomirenju i izgradnji poverenja među svim građanima, kako bi se obezbedila bolja budućnost za sve.