Grčka je jedna od najomiljenijih destinacija srpskih turista tokom leta, što ne čudi s obzirom na to da je lako dostupna i sopstvenim prevozom. Međutim, planiranje putovanja u ovu zemlju zahteva pažnju na saobraćajne propise, jer kršenje istih može značajno povećati troškove letovanja. U Grčkoj važe strogi zakoni o saobraćaju, a njihovo nepoštovanje može rezultirati visokim kaznama.
U poslednjih sedam godina, Grčka je uvela strože zakone o drumskom saobraćaju, što se odražava na povećanom broju policajaca na putevima. Oni su veoma ažurni i beskompromisni u kažnjavanju prekršitelja. Takođe, broj radara na glavnim saobraćajnicama je povećan, a prvi radar na putu ka grčkom primorju nalazi se odmah nakon graničnog prelaza Evzoni.
Spisak kazni za saobraćajne prekršaje u Grčkoj uključuje:
– Vožnja pod uticajem alkohola: od 78 do 1.200 evra.
– Prekoračenje brzine u naseljenom mestu do 20 km/h: 100 evra.
– Prolazak kroz crveno svetlo i preticanje preko pune linije: 700 evra.
– Nevezivanje sigurnosnog pojasa: 350 evra.
– Nepropisno parkiranje: od 40 do 80 evra.
– Korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje: 100 evra.
– Pušenje u vozilu ukoliko je u njemu dete mlađe od 12 godina: 1.500 evra i oduzimanje vozačke dozvole.
Važno je napomenuti da više ne postoji mogućnost smanjenja kazne na polovinu iznosa ako se plati u roku od deset dana.
Kazne za saobraćajne prekršaje u Grčkoj se ne mogu izbeći. Čak i ako kazna nije evidentirana, prilikom sledećeg ulaska u Grčku, ona će biti u sistemu i moraće se platiti. U okviru EU postoji i registar saobraćajnih prekršaja, što znači da postoji velika verovatnoća da će kazna biti naplaćena prilikom ulaska u bilo koju zemlju EU.
Na putu do Grčke, srpski turisti često prolaze kroz Severnu Makedoniju ili Bugarsku, gde takođe važe strogi zakoni. U Severnoj Makedoniji, kazne se kreću od 20 do 400 evra, dok su u Bugarskoj slične. Na primer, vožnja pod uticajem alkohola u Severnoj Makedoniji može koštati od 250 do 400 evra, dok u Bugarskoj kazna za isti prekršaj iznosi od 255 do 510 evra.
Kada su u pitanju deca, Grčka ima jasne zakone o prevozu. Deca mlađa od 12 godina i niža od 135 centimetara moraju biti u odgovarajućem dečjem sedištu. Takođe, deca starija od 3 godine i niža od 150 centimetara ne smeju se voziti na prednjem sedištu.
Osim saobraćajnih propisa, turisti bi trebali biti svesni i drugih pravila. Na primer, grčka policija može da vas uhapsi za nesavrseno ponašanje, a to uključuje prekomerno konzumiranje alkohola ili nošenje uvredljivih kostima. U zatvorenim javnim mestima, poput tržnih centara, pušenje je zabranjeno, a kazna može iznositi do 500 evra. Posedovanje ilegalnih droga takođe može dovesti do dugih zatvorskih kazni.
Turisti se moraju pridržavati i pravila o fotografisanju. Snimanje vojnog objekta ili prostora može rezultirati hapšenjem. Takođe, u javnom prevozu, nevažeće karte mogu dovesti do kazne, pa je važno proveriti validnost karte.
Od 1. aprila 2025. godine, u Grčkoj se uvode i pravila „mirnih sati“, koja traju do kraja septembra. Tokom ovog perioda, proizvodnja buke je zabranjena, što se odnosi na popodnevne i večernje sate. Kršenje ovih pravila može dovesti do ozbiljnih kazni.
Ukratko, planiranje putovanja u Grčku zahteva pažljivo upoznavanje sa lokalnim zakonima i propisima. Srpski turisti bi trebali biti svesni potencijalnih kazni i pridržavati se pravila kako bi izbegli dodatne troškove i neugodnosti tokom svog odmora. Grčka nudi prelepe plaže i bogatu kulturu, ali je važno poštovati njene zakone kako bi letovanje bilo prijatno i bezbrižno.