Izložba „Od NOB-a do popularne kulture“, koja je otvorena u B2 galeriji, predstavlja značajan retrospektivni prikaz umetničkog opusa skulptora Vojina Stojića, čije je delo ostavilo dubok trag na srpskoj umetničkoj sceni. Stojić, rođen 1921. godine i preminuo 2001. godine, bio je istaknuti umetnik čije je stvaralaštvo obuhvatilo širok spektar skulpturalnih izraza, a izložba se sastoji od 25 dela koja su nastala u različitim materijalima.
Vojin Stojić je bio autor desetina javnih spomenika, a njegov doprinos umetnosti nije se ograničio samo na skulpturu, već je obuhvatao i obrazovanje, jer je bio profesor na Fakultetu likovnih umetnosti. Iako je tokom svoje karijere imao samo četiri samostalne izložbe u Srbiji, njegova dela su ostavila snažan utisak na generacije umetnika i ljubitelja umetnosti.
U okviru izložbe, istoričar umetnosti Mirko Kokir ističe da Stojićeve skulpture karakteriše jedinstvo mišljenja i opažanja. Njegova monumentalna dela, poput čuvenog Spomenika kosmajskom partizanskom odredu iz 1971. godine, tokom vremena su dobila nova značenja. Ova dela su se transformisala iz obeležja jednog istorijskog trenutka u simbole kolektivne memorije, čime su postala značajan deo kulturnog identiteta Srbije.
Stojićeva skulptura je često bila inspirisana temama koje se tiču borbe, otpora i kolektivne svesti. Njegova dela ne samo da odražavaju istorijske događaje, već i emotivni naboj kolektivnog pamćenja naroda. Spomenici koje je kreirao nisu samo umetnički objekti, već i mesta okupljanja i sećanja, koja podstiču refleksiju o prošlosti i njenom značaju za savremeno društvo.
Izložba „Od NOB-a do popularne kulture“ ima za cilj da pruži uvid u različite aspekte Stojićevog stvaralaštva, kao i da istraži njegovu ulogu u kontekstu savremene umetnosti. Prikazana dela su raznolika, od klasičnih skulptura do onih koje se bave savremenim temama, čime se potvrđuje Stojićeva sposobnost da se adaptira i odgovara na promene u društvu i umetnosti.
Umetnost Vojina Stojića nema samo estetsku vrednost; ona nosi i snažnu poruku o identitetu, otporu i kolektivnom pamćenju. Njegova dela su često bila izazovna i provokativna, pozivajući posmatrače da preispitaju svoje stavove i razmišljanja o važnim društvenim pitanjima.
Izložba je otvorena za sve posetioce, a organizatori su pozvali ljubitelje umetnosti da dođu i upoznaju se s bogatstvom Stojićevog dela. Ova postavka nije samo prilika da se istraže skulpture jednog od najznačajnijih umetnika Srbije, već i prilika za razgovor o važnosti umetnosti u oblikovanju kolektivne svesti i identiteta.
U vreme kada su mnoge umetničke forme suočene s izazovima savremenog društva, izložba „Od NOB-a do popularne kulture“ podseća nas na to kako umetnost može biti sredstvo za razumevanje i interpretaciju naših korena. Vojin Stojić ostavlja nasleđe koje nadilazi vreme u kojem je živeo, a njegova dela nastavljaju da inspirišu i pokreću dijaloge o važnim pitanjima.
Kroz ovu izložbu, publika ima priliku da se poveže s delima koja su oblikovala kulturnu scenu Srbije i da razmisli o načinu na koji umetnost može oblikovati našu percepciju istorije i identiteta. Stojićeva skulptura nije samo fizički oblik, već i simbol otpora i snage, koji nas podseća na važnost očuvanja sećanja i vrednosti koje nas definišu kao društvo.