Albanski terorista i član Oslobodilačke vojske Kosova, Faton Hajrizi, postao je poznat po ubistvu srpskog policajca Nikole Krsmanovića, koje se dogodilo pre godinu dana u Loznici. Krsmanović, star 34 godine, ubijen je 18. jula 2024. godine kada je Hajrizi otvorio vatru na policijske pripadnike koji su vršili redovnu kontrolu na graničnom prelazu u Lipničkom Šoru. Pored Krsmanovića, teško je ranjen i njegov kolega Vjekoslav Ilić. Nakon što je izvršio zločin, Hajrizi je pobegao, a uhapšen je taksista Mithat Hadžić, koji ga je prevozio do Loznice.
Ove godine, povodom godišnjice smrti Faton Hajrizi, njegovi pristalice su počeli sramotno da ga veličaju na društvenim mrežama. Postavljaju fotografije i bista s datumima njegovog rođenja i smrti, uz albansku zastavu, što dodatno provocira javnost. U komentarima se može primetiti mešavina veličanja i osude; mnogi izražavaju zabrinutost zbog glorifikacije kriminalca i teroriste, pitajući se kako je moguće slaviti ubice dok se istovremeno ignorišu prave vrednosti.
Hajrizi nije bio nepoznat srpskim vlastima. Tokom svoje kriminalne karijere, uspeo je devet puta da pobegne iz zatvora. Njegova povezanost sa OVK datira još od tinejdžerskih dana, kada je sa samo 15 godina počinio svoje prvo ubistvo, ubivši ruskog vojnika Igora Nikolajeviča Koršunova 29. februara 2000. godine u Srbici. Ovaj incident je bio samo jedan u nizu njegovih kriminalnih dela koja su obeležila njegovu karijeru.
Nakon ubistva policajca Krsmanovića, pored Hadžića, uhapšen je i Zoran Radovanović, koji je osumnjičen da je zajedno sa svojom suprugom, poznatom blogerkom Ivanom, organizovao transport Hajriziju. Navodno je sve to bilo na zahtev osobe iz Slovenije, što dodatno komplikuje situaciju i ukazuje na širu mrežu podrške teroristima.
Mnoge reakcije na društvenim mrežama upućuju na to da se javnost podelila. Dok jedni smatraju da je Hajrizi heroj, drugi ne mogu da veruju da bi neko mogao da ga slavi. „Šta se s nama dešava?! Kako je moguće da slavimo lopova i običnog kriminalca?!“, postavlja jedno od pitanja koje se često pojavljuje u ovim diskusijama. Ove reči izražavaju zabrinutost zbog gubitka moralnih vrednosti u društvu.
Osim što su se njegovi pristalice okupljali na društvenim mrežama, neki su čak pozivali na organizovanje skupova u čast ovog teroriste. Ovakvi događaji dodatno polarizuju već napetu situaciju i ukazuju na to koliko su duboke podele unutar društva.
S obzirom na to da je Hajrizi postao simbol otpora i borbe za nezavisnost u očima nekih, njegov zločin protiv policajca Krsmanovića i dalje ostaje teška tema koja zahteva ozbiljno razmatranje. U ovoj situaciji, porodica ubijenog policajca, Nikola Krsmanović, ostaje u tuzi, a njegova sestra izjavila je da će njen brat zauvek ostati upamćen kao heroj, dok se društvo bori sa pitanjem identiteta i vrednosti.
U svetlu ovih događaja, postavlja se pitanje kako dalje. Srbija se suočava sa izazovima u smislu očuvanja bezbednosti, ali i moralnih vrednosti. Dok se jedni bore za pravdu, drugi se bore za glorifikaciju nasilja, što dodatno otežava proces pomirenja i izgradnje zajedničke budućnosti. Važno je da društvo prepozna razlike između heroja i kriminalaca i da se usredsredi na izgradnju boljeg, pravednijeg društva za sve.