Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto je danas potvrdio da će Mađarska nastaviti sa izgradnjom novog naftovoda u saradnji sa Srbima i Rusima. Ova izjava dolazi usred zabrana Evropske unije na rusku energiju i prekida snabdevanja, a Sijarto je naglasio potrebu za diversifikacijom izvora i ruta snabdevanja energijom.
Na društvenim mrežama, ministar je istakao: „Dok Brisel zabranjuje rusku energiju, prekida veze i blokira rute, nama je potrebno više izvora, više ruta. Mađarska neće postati žrtva ovih katastrofalnih odluka.“ Ova izjava ukazuje na odlučnost Mađarske da se oslobodi pritisaka iz Brisela i da nastavi sa razvojem svojih energetskih kapaciteta.
Sijarto je nakon video-konferencije sa srpskom ministarkom energetike Dubravkom Đedović Handanović i prvim zamenikom ruskog ministra energetike Pavelom Sorokinom naglasio da će kapacitet budućeg naftovoda iznositi do pet miliona tona godišnje. Planirano je da naftovod bude operativan do 2027. godine, što ukazuje na ozbiljnost ovog projekta.
U okviru izgradnje, u Mađarskoj će biti postavljeno oko 180 kilometara nove infrastrukture, dok će dodatnih 120 kilometara biti izgrađeno u Srbiji. Na granici između dve zemlje biće postavljena merno-kontrolna stanica, što će omogućiti efikasnije upravljanje protokom nafte.
Ovo je prvi put da se zvanično potvrđuje rusko učešće u projektu, iako su Budimpešta i Beograd već godinu dana aktivno pregovarali o ovom strateškom povezivanju. U februaru ove godine, mađarska vlada je najavila investiciju od 320 miliona evra u ovaj projekat tokom tri godine, a studija izvodljivosti je već završena.
Naftovod će povezivati rafineriju MOL u Sazhelombati sa selom Alđo na jugu Mađarske, a zatim i sa Novim Sadom. Ovaj projekat razvijaju mađarska kompanija MOL i srpska Transnafta i očekuje se da će imati ključnu ulogu za obe zemlje, posebno u svetlu rastućih troškova tranzita preko Ukrajine i Hrvatske.
Kako se globalne tenzije i energetske krize nastavljaju, ovakvi projekti postaju sve važniji za stabilnost i sigurnost snabdevanja energijom u regionu. Mađarska, kroz ovaj projekat, želi da osigura ne samo svoje energetske potrebe, već i da učvrsti svoje veze sa Srbijom i Rusijom.
U svetlu ovih dešavanja, jasno je da će energetska politika i dalje biti centralna tema u mađarskoj spoljnoj politici, sa naglaskom na jačanju domaćih kapaciteta i diversifikaciji izvora energije. Sijarto je još jednom ponovio da će Mađarska nastaviti da traži alternativne puteve za snabdevanje energijom, ne obazirući se na odluke koje dolaze iz Brisela.