Si Đinping spreman za haos? Zapad ostaje u mraku u slučaju trećeg svetskog rata, ovako je Kina realizovala svoj plan

Milan Petrović avatar

Inženjeri su nedavno otkrili postojanje prekidača unutar solarnih panela koji su proizvedeni u Kini, a koji su instalirani u američkim solarnim farmama. Ovo otkriće izaziva zabrinutost zbog mogućnosti da Peking može manipulirati snabdevanjem energijom ili čak fizički onesposobiti energetske mreže širom Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Evrope. Zvaničnici za energetiku sada analiziraju rizike povezane sa malim komunikacionim uređajima koji su otkriveni unutar invertora, što su ključni delovi u sistemima obnovljive energije koji povezuju energiju sa elektroenergetskom mrežom.

Invertori su dizajnirani kako bi omogućili daljinski pristup za ažuriranja i održavanje, a energetske kompanije obično instaliraju zaštitne „firewall“ sisteme kako bi sprečile direktnu komunikaciju sa Kinom. Ipak, američki stručnjaci su pronašli neobične komunikacione uređaje u nekim solarnim invertorima, što postavlja ozbiljna pitanja o bezbednosti ovih sistema. Ovi uređaji su otkriveni tokom procesa rastavljanja opreme povezanih sa mrežama, kao deo provere bezbednosnih problema.

Stručnjaci upozoravaju da bi korišćenje ovih uređaja moglo omogućiti zaobilaženje firewall zaštite, što bi omogućilo daljinsko isključivanje invertora ili promenu njihovih postavki. Takve radnje bi mogle destabilizovati energetske mreže, oštetiti infrastrukturu i izazvati široke prekide u snabdevanju električnom energijom. Jedan od izvora je izjavio da ovo praktično znači da postoji način da se fizički uništi mreža.

Ovo otkriće dodatno povećava zabrinutost da Peking može izazvati haos u zapadnim energetskim mrežama, s obzirom na to koliko su zapadne energetske sisteme zavisne od kineskih komponenti. U Velikoj Britaniji, solarni paneli koriste delove proizvedene u različitim zemljama, uključujući Kinu, ali nije poznato da li su kineski prekidači prisutni u bilo kojim energetskim konvertorima instaliranim u vetroparkovima ili solarnim farmama.

Ministar za energetsku sigurnost i neto nulu iz Laburističke stranke, Endru Boi, pozvao je sekretara za energetsku sigurnost, Eda Milibanda, da odmah preispita napore Velike Britanije da pređe na zelenu energiju. Dva izvora iz Reutersa nisu želela da imenuju kineske proizvođače invertora i baterija koji sadrže dodatne komunikacione uređaje, niti su mogli da preciziraju koliko takvih uređaja je pronađeno.

Tokom proteklih devet meseci, neidentifikovani komunikacioni uređaji, uključujući mobilne radio-stanice, takođe su pronađeni u nekim baterijama od više kineskih dobavljača. Bivši direktor Američke agencije za nacionalnu bezbednost, Majk Rodžers, izjavio je da je poznato da Kina veruje da je vredno izložiti barem neke elemente osnovne infrastrukture riziku od uništenja ili poremećaja.

Rodžers je dodao da se Kinezi, delimično, nadaju da će široka upotreba invertora ograničiti opcije koje Zapad ima u suočavanju sa bezbednosnim problemima. Prema njegovim rečima, ovo ukazuje na ozbiljan rizik koji predstavlja potencijalna manipulacija kineskih proizvođača u vezi sa energijom i infrastrukturom zapadnih zemalja.

Sve ovo ukazuje na potrebu za većom pažnjom i proaktivnim pristupom u vezi sa bezbednošću energetske infrastrukture, posebno u svetlu sveprisotnog globalnog tržišta i zavisnosti od inostranih dobavljača. Kako se svet sve više oslanja na obnovljive izvore energije, važno je osigurati da se bezbednosni rizici minimiziraju i da se prepoznaju potencijalne pretnje koje bi mogle ugroziti stabilnost energetskih mreža.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: