Sektor stočarstva u Srbiji suočava se sa višegodišnjim izazovima

Milan Petrović avatar

Sektor stočarstva u Srbiji se suočava sa brojnim izazovima koji utiču na njegovu stabilnost i budući razvoj. Na nedavnom sastanku Odbora Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda Privredne komore Srbije (PKS), razmatrani su ključni problemi sa kojima se suočavaju proizvođači u ovoj oblasti. Ovi problemi obuhvataju viškove mleka, prisustvo aflatoksina, pad proizvodnje u ribarstvu, kao i zahteve pčelara i živinara za većom regulacijom i podrškom.

Jedan od najznačajnijih problema u sektoru mleka su veliki viškovi koji su nastali kao rezultat povećane proizvodnje, dok je potrošnja opala. Pored toga, prisustvo aflatoksina u sirovom mleku predstavlja ozbiljan problem, jer onemogućava izvoz u Evropsku uniju i CEFTA region. Aflatoksini su toksični metaboliti koje proizvode neki sojevi gljivica i mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje ljudi i životinja. Zbog toga je od suštinske važnosti uspostaviti kvalitetne kontrole i procedure koje će osigurati da mleko bude u skladu sa standardima za izvoz.

Na sastanku je naglašeno da je potrebno unaprediti edukaciju primarnih proizvođača, kako bi se povećala svest o kvalitetu proizvoda i potrebnim standardima. Nedostatak sistemske kontrole kvaliteta u proizvodnji mleka dodatno otežava situaciju, i stoga je potrebno uložiti napore u jačanje ovih kontrola. Ovo bi moglo uključivati i razvoj novih metoda i tehnologija za testiranje i praćenje kvaliteta.

Osim toga, pad proizvodnje u ribarstvu predstavlja još jedan značajan izazov. Ovaj pad može biti rezultat različitih faktora, uključujući promene u ekosistemima, zagađenje voda i neadekvatne ribolovne prakse. U cilju stabilizacije ribarstva, potrebno je uspostaviti održive prakse ribolova i očuvanja vodenih resursa.

Pčelari i živinari takođe su izrazili svoje zabrinutosti na sastanku. Oni traže veću regulaciju i podršku kako bi mogli da se suoče sa izazovima koje donose tržišne promene i globalna konkurencija. Uvođenje novih politika i mera koje podržavaju ove sektore moglo bi doprineti povećanju proizvodnje i unapređenju kvaliteta proizvoda.

Uzimajući u obzir sve ove izazove, neophodno je da se donesu konkretne mere koje će pomoći sektoru stočarstva da se prilagodi i razvija. Ključna je saradnja između proizvođača, vlade i drugih relevantnih aktera kako bi se stvorili uslovi za održiv razvoj stočarstva u Srbiji.

Pored toga, potrebno je raditi na jačanju svesti potrošača o važnosti domaćih proizvoda i njihovom kvalitetu, što može pomoći u povećanju potražnje za domaćim mlekom i mesom. Promocija lokalnih proizvoda i podrška malim proizvođačima može doprineti jačanju sektora i očuvanju tradicije stočarstva.

U konačnici, sektor stočarstva u Srbiji može imati svetlu budućnost, ali to zahteva zajednički rad, ulaganje u obrazovanje i obuku, kao i implementaciju efikasnih kontrola kvaliteta. Samo kroz sinergiju svih učesnika u ovoj oblasti moguće je prevazići trenutne izazove i stvoriti održiv ekonomski model koji će koristiti i proizvođačima i potrošačima.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: