Prodaja polovnih automobila u Srbiji beleži rast od pet do šest procenata u prvom kvartalu 2024. godine, u poređenju sa istim periodom prošle godine. Ova tendencija ukazuje na poboljšanje ekonomske situacije građana i stabilnost u Evropskoj uniji, što je povoljno za tržište polovnih automobila koje dominira u Srbiji. Boris Ćorović iz Srpske asocijacije uvoznika vozila smatra da je trenutno dobro vreme za kupovinu novih ili polovnih vozila, dok ekonomista Mihajlo Rabrenović ističe da rast prodaje automobila može biti znak optimizma među potrošačima.
U poslednje vreme, pored rasta prodaje, cene vozila su takođe u porastu, ali sporijim tempom nego ranije. Kupci postaju sve oprezniji i pažljivije biraju automobile, obraćajući pažnju na poreklo, pređene kilometre i servisnu istoriju. Ćorović naglašava da se ne očekuje pad cena automobila u bliskoj budućnosti, uzrokovan strožim zahtevima regulative i globalnim geopolitičkim situacijama koje povećavaju troškove transporta i logistike.
Kada je reč o odabiru polovnog automobila, Rabrenović savetuje da se razmotri namena vozila. Odluka o kupovini često je kombinacija racionalnih i emotivnih faktora. Važno je razmotriti troškove održavanja, registracije, kao i lične želje kupca. Na primer, za gradsku vožnju preporučuju se manji automobili kao što su „Škoda Fabia“ ili „Opel Corsa“, posebno oni koji su kupljeni novi u Srbiji ili su imali malo vlasnika.
Rast prodaje automobila može ukazivati na promene u ekonomskoj situaciji građana u odnosu na ranije krize. Rabrenović ističe da automobili više nisu samo luksuz, već se smatraju neophodnim sredstvima za olakšanje svakodnevnog života. Građani su spremni da planiraju kupovinu automobila, što ukazuje na pozitivne promene u kupovnoj moći.
Što se tiče tržišta polovnih automobila, Ćorović navodi da se godišnje uveze oko 135.000 polovnih vozila, a ponuda postaje sve bolja. Stabilizacija tržišta usled prevazilaženja problema sa lancima snabdevanja i nestašicom mikročipova doprinosi boljim uslovima za kupce. Tokom 2024. godine, tri premijum brenda našla su se među najprodavanijim novim automobilima, što dodatno oslikava trendove u ekonomiji.
Većina polovnih automobila dolazi iz Zapadne Evrope, posebno iz Nemačke, dok je dozvoljen i uvoz vozila iz Sjedinjenih Američkih Država. Ćorović napominje da se u Srbiji može uvoziti automobili stari do 24 godine, što nosi određene ekološke rizike. Najavljene su i promene u vezi sa tehničkim pregledima, koje bi mogle dodatno uticati na tržište polovnih vozila.
Očekuje se da će se na peti jul doneti odluka o primeni pravilnika koji će regulisati tehničke preglede i kontrole emisije izduvnih gasova. Ove promene će imati značajan uticaj na tržište polovnih automobila u Srbiji, a potrošači će morati da budu obazrivi u izboru vozila.