Sančez pozvao na evropsko jedinstvo zbog “neopravdanih“ carina SAD

Milan Petrović avatar

Španski premijer Pedro Sančez je izjavio da su američke carine od 30% na uvoz iz Evropske unije „neopravdane“ i pozvao na jedinstvo Evrope kako bi se postigao trgovinski dogovor sa Sjedinjenim Američkim Državama. Sančez je naglasio da ekonomska otvorenost i trgovina donose prosperitet, dok su carine koje ga uništavaju. On je izrazio podršku Evropskoj komisiji u pregovorima sa SAD kako bi se sporazum postigao pre 1. avgusta.

Predsednik SAD Donald Tramp je najavio da će od 1. avgusta stupiti na snagu carine od 30% na svu robu iz EU i Meksika. Ova odluka izazvala je brojne reakcije na evropskoj sceni. Sančez je naglasio snagu jedinstva Evropljana kao najvećeg trgovinskog bloka na svetu i pozvao na korišćenje te snage za postizanje pravednog sporazuma.

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto je rekao da nove carine dokazuju nesposobnost rukovodstva u Briselu, ističući da je vreme za „patriotski zaokret“. On je kritikovao Ursulu fon der Lajen i Evropsku komisiju za neuspeh u pregovorima sa američkom administracijom, dodajući da je carine trebalo smanjiti čim je Tramp preuzeo vlast.

Sa druge strane, predsednik Evropskog saveta Antonio Košta je izjavio da EU ostaje „čvrsta i ujedinjena“ u zaštiti svojih interesa. On je naglasio da carine predstavljaju poreze koji podstiču inflaciju i ometaju ekonomski rast. Košta je dodao da će EU nastaviti da gradi snažna trgovinska partnerstva širom sveta.

Ursula fon der Lajen je izjavila da će američke carine naštetiti preduzećima i potrošačima sa obe strane Atlantika. Ona je istakla da će EU raditi na postizanju sporazuma do 1. avgusta, ali je i naglasila spremnost da zaštiti interese EU proporcionalnim kontramerama.

Reakcije iz Italije, Holandije i Nemačke takođe su bile jasne. Italijanska premijerka Đorđa Meloni je naglasila važnost usredsređivanja na trgovinske pregovore kako bi se izbegla dalja polarizacija. Ona se nada da će se postići „pošten sporazum“ između EU i SAD. Holandski premijer Dik Shof je izrazio zabrinutost zbog Trampovih odluka, naglašavajući potrebu za jedinstvom unutar EU kako bi se došlo do obostrano korisnog rešenja.

Nemački Savez industrije (BDI) je pozvao na hitne razgovore kako bi se rešile rastuće trgovinske tenzije. Članovi BDI su izrazili zabrinutost zbog Trampovih odluka, koje su označili kao alarmantne za industriju s obe strane Atlantika.

Meksiko je takođe osudio Trampovu odluku o uvođenju carina od 30% na uvoz meksičke robe. Meksička ministarstva spoljnih poslova i ekonomije su izjavila da su održala sastanak na kojem su se složila da je Trampov potez nepravedan. Vašington je, kako se navodi, uveo carine kako bi primorao Meksiko da sarađuje u obustavljanju šverca droge.

Tramp je dodatno naglasio da će carine stupiti na snagu 1. avgusta, a ranije je najavio slične mere i prema drugim zemljama, uključujući Japan, Južnu Koreju, Brazil i Kanadu. Ove odluke predstavljaju deo šire trgovinske politike SAD, koja se suočava s kontroverzama i kritikama na međunarodnom nivou.

Uzimajući u obzir sve ove reakcije, jasno je da situacija sa novim američkim carinama stvara napetosti između SAD i EU, a evropski lideri se trude da pronađu zajednički odgovor kako bi zaštitili svoje ekonomske interese. U tom smislu, jedinstvo i zajednički pristup evropskih zemalja prema trgovinskoj politici postaju ključni za buduće pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Milan Petrović avatar