U Nemackoj, svega 13 kompanija, ili samo 0,4 odsto od ukupno 3.000 analiziranih, doprinosi čak 65 posto ukupnog rasta produktivnosti između 2011. i 2019. godine. Ova informacija dolazi iz nove studije Mekinzi instituta koja je obuhvatila više od 8.300 kompanija u Nemackoj, SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu, fokusirajući se na period pre ekonomskih šokova izazvanih pandemijom i ratom u Ukrajini, javlja WiWo.
Prema studiji, nemački lideri u produktivnosti ne oslanjaju se na štednju i rezove, već na strateška ulaganja u inovacije, nove tehnologije i modernizaciju poslovnih modela. Među kompanijama koje su postigle značajan rast produktivnosti nalaze se online trgovac Zalando, trgovački lanac Rewe, tehnološka grupa Carl Zeiss, logistička kompanija Hapag-Lloyd, proizvođač motora MTU Aero Engines, kao i evropski proizvođač aviona Airbus.
Za razliku od Nemačke, u SAD-u visoka produktivnost dodatno je podstaknuta izlaskom manje efikasnih firmi s tržišta, što omogućava oslobađanje kapitala i radne snage za uspešnija preduzeća. Mekinzi upozorava da Nemačka i dalje pati zbog „produktivnih kočnica“, odnosno preduzeća s niskom efikasnošću koja se retko restrukturiraju ili napuštaju tržište, što usporava sveukupni ekonomski napredak.
Jan Miške, jedan od autora studije, ističe da Nemačka mora preispitati svoju strategiju. On naglašava da nije važna masa prosečnih kompanija, već skaliranje malog broja izuzetno dinamičnih firmi. Pored efikasnosti, fokus treba da bude na inovacijama, posebno u kontekstu veštačke inteligencije (AI). Miške dodaje da ako se AI koristi samo za smanjenje troškova, propušta se njegov puni potencijal.
Studija takođe predstavlja signal nemačkoj vladi, a iz Mekinzija apeluje na strukturne reforme i liberalizaciju tržišta kako bi se podstaklo brže preusmeravanje resursa prema produktivnijim sektorima. To bi, zaključuje Mekinzi, moglo ponovo da pozicionira Nemačku na vrh globalne lestvice produktivnosti.
S obzirom na trenutne izazove s kojima se suočava nemačka ekonomija, ova studija može poslužiti kao vodič za buduće strategije i politike koje bi mogle doprineti održivom razvoju i jačanju konkurentnosti. Strateška ulaganja u inovacije i modernizaciju, kao i fokus na veštačku inteligenciju, predstavljaju ključne aspekte za poboljšanje produktivnosti i ekonomske otpornosti zemlje u narednim godinama.
Nemačka se suočava s izazovima, ali uz pravi pristup i usmeravanje resursa, može ponovo postati lider u globalnoj produktivnosti, čime bi se osigurala stabilna ekonomska budućnost.