Sakupljena građa Viktora Lazića od 1. avgusta u Muzeju knjige i putovanja

Tamara Nikolić avatar

Viktor Lazić, advokat i putopisac, nedavno je otkrio zanimljive istorijske povezanosti između Srbije i dalekog Barbadosa. Tokom svojih putovanja, Lazić je prikupio digitalnu građu koja se odnosi na potomke srpske dinastije Nemanjića i vizantijskih careva, a svoja saznanja je pohranio u Muzeju knjige i putovanja Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju „Adligat“.

Lazić je otkrio grob Ferdinanda Paleologa, koji je živeo od 1619. do 1670. godine, u porti Crkve Svetog Jovana na istočnom Barbadosu. Prema njegovim rečima, otkriće je bilo izuzetno iznenađujuće, s obzirom na to da su Paleolozi, kao poslednji poznati potomci vizantijskih careva, imali bogatu i uzbudljivu istoriju. Njihov predak, Teodor Paleolog, koji je živeo od 1560. do 1636. godine, sahranjen je u južnoj Engleskoj. Na njegovom grobu nalazi se natpis koji sadrži geneologiju koja ga povezuje sa poslednjim vizantijskim carevima, čija je majka bila srpska princeza Jelena Dragaš.

Profesor Ljubomir Maksimović, istaknuti srpski vizantolog i sekretar Odeljenja istorijskih nauka SANU, komentarisao je značaj ovog otkrića. On je istakao da su Paleolozi nakon pada Carigrada rasuli po Evropi, a mnogi su završili u Italiji. Iako nije poznato koliko je njihovih naslednika preživelo do danas, ukoliko se natpis na grobu Teodora Paleologa u Engleskoj pokaže tačnim, to bi moglo značiti da su članovi ove porodice daleki potomci Nemanjića.

Ova otkrića osvetljavaju ne samo istorijske, već i kulturne veze između Srbije i drugih delova sveta. Lazić je naglasio da su njegovi nalazi otkrili zaboravljene delove istorije, gde se među palmama i poljima šećerne trske Barbadosa, zapravo skrivaju tragovi srpskih vladarskih porodica. Njegovo istraživanje je dodatno ukazalo na to kako su srpski plemići i kraljevi imali uticaj i na drugim kontinentima, daleko od Srbije.

Na Barbadosu, gde je Lazić pronašao grob Ferdinanda Paleologa, priroda je očaravajuća, ali je i kulturno nasleđe bogato. Ova mala karipska država ima dugačku istoriju kolonizacije i migracija, a sada se otkriva da su i srpske dinastije ostavile svoj trag na ovom udaljenom mestu. Ferdinand Paleolog je živeo u vreme kada su mnogi evropski plemići tražili utočište van svojih domovina, a njegovo ime se takođe povezuje s intrigama i političkim previranjima tog perioda.

Sakupljena građa o ovim istorijskim ličnostima biće dostupna u digitalnom obliku od 1. avgusta u Muzeju knjige i putovanja, što će omogućiti istraživačima i javnosti da se upoznaju sa ovim fascinantnim delom srpske istorije. U stalnoj postavci muzeja naći će se i fotografija groba sa Barbadosa, što će dodatno obogatiti izložbu i omogućiti posetiocima da vide dokaze o ovom neobičnom i značajnom otkriću.

Viktor Lazić je svojim radom i istraživanjima doprineo razumevanju složenih istorijskih veza između različitih kultura i naroda, a njegovo otkriće na Barbadosu predstavlja podsticaj za dalja istraživanja i proučavanje srpskih dinastija i njihovog uticaja kroz istoriju. Ova saznanja otvaraju nova pitanja o identitetu i nasleđu, koja su ključna za razumevanje prošlosti i njenog uticaja na savremeni svet.

Na ovaj način, Lazićevo istraživanje predstavlja most između prošlosti i sadašnjosti, a njegovi nalazi podsećaju na to koliko su složene i međusobno povezane istorijske priče naroda i država.

Tamara Nikolić avatar