SAD i Vijetnam postigli trgovinski sporazum, bez carina na američku robu u Vijetnamu

Milan Petrović avatar

Američki predsednik Donald Tramp je danas objavio da je postigao trgovinski sporazum sa vlastima Vijetnama. Ova vest je objavljena na njegovom profilu na društvenoj mreži „Istina“ (Truth Social), gde je Tramp istakao da je sporazum značajan za ekonomsku saradnju između dve zemlje.

Prema informacijama koje je podelio, sporazum podrazumeva da će Vijetnam plaćati carine od 20% na svu robu koja se izvozi u Sjedinjene Američke Države. Osim toga, biće uvedene dodatne carine od 40% na robu koja se transportuje brodom. Ova odluka ima za cilj da zaštiti američko tržište i podstakne domaću proizvodnju.

S obzirom na trenutnu globalnu ekonomsku situaciju, ovakav sporazum može imati značajne posledice ne samo za Vijetnam, već i za Sjedinjene Američke Države. Tramp je poznat po svojim protekcionističkim merama i težnji da smanji trgovinski deficit sa zemljama koje izvoze više nego što uvoze. U ovom slučaju, trgovinski odnos sa Vijetnamom se može posmatrati kao deo šire strategije koja ima za cilj jačanje američke ekonomije.

Vijetnam je u poslednjim godinama postao sve važniji trgovinski partner SAD-u. Prema podacima iz 2022. godine, Vijetnam je bio jedan od najbrže rastućih izvoznika u Sjedinjene Američke Države, a robna razmena između dve zemlje je dostigla više od 80 milijardi dolara. Ovaj novi sporazum može dodatno uticati na ovu trgovinsku razmenu, a očekuje se da će izazvati reakcije i među drugim zemljama u regionu, koje se takođe oslanjaju na izvoz u Sjedinjene Američke Države.

Trampova administracija je ranije bila kritična prema Vijetnamu zbog niskih radnih troškova i najslabije regulacije u zaštiti radnika, što je omogućilo toj zemlji da postane konkurentna na globalnom tržištu. Ovaj novi sporazum može biti viđen kao način da se ojača pritisak na Vijetnam da poboljša svoje radne standarde i uslove.

Osim ekonomskih aspekata, sporazum takođe može imati geopolitičke posledice. U svetlu rastuće konkurencije između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, Trampova administracija pokušava da ojača veze sa drugim zemljama u regionu kako bi se suprotstavila kineskom uticaju. Vijetnam, sa svojom strategijom ekonomskog rasta i otvorenosti prema stranim investicijama, može postati ključni igrač u ovoj strategiji.

S druge strane, postoji i zabrinutost među trgovinskim partnerima Vijetnama. Povećanje carina može dovesti do povećanja cena proizvoda za američke potrošače i na kraju uticati na prodaju. Takođe, druge zemlje mogu reagovati na sličan način i uvesti sopstvene tarife na američke proizvode, što može dovesti do eskalacije trgovinskog rata.

S obzirom na sve veće tenzije u globalnoj trgovini, ovaj sporazum može biti samo jedan od mnogih koraka koje Tramp planira da preduzme kako bi zaštitio američku ekonomiju. U narednim mesecima, očekuje se da će se više informacija o ovom sporazumu razjasniti, a analitičari će pomno pratiti kako će on uticati na ekonomije i odnose između Sjedinjenih Američkih Država i Vijetnama, kao i sa drugim zemljama.

U zaključku, trgovinski sporazum između Sjedinjenih Američkih Država i Vijetnama može imati dalekosežne posledice za obe zemlje. Iako Trampova administracija vidi ovo kao korak ka unapređenju američke ekonomije, izazovi i potencijalni rizici su takođe prisutni, a vreme će pokazati kako će se situacija razvijati na globalnoj trgovinskoj sceni.

Milan Petrović avatar