SAD i Kina nastavile razgovore u Ženevi o ublažavanju trgovinskog rata

Milan Petrović avatar

Ekonomski i trgovinski razgovori između Kine i Sjedinjenih Američkih Država nastavili su se u Ženevi, nakon pauze koja je usledila posle jutrošnjih sastanaka. Ove pregovore predvode zamenik premijera Kine He Lifeng i ministar finansija SAD Skot Besent. Ovaj sastanak dolazi u trenutku kada su tenzije između dve najveće svetske ekonomije na visokom nivou, a carine na uvoz između njih su povećane na više od 100 procenata.

Američki predsednik Donald Tramp je nedavno izjavio da mu se carina od 80 procenata na uvoz kineske robe čini „ispravnom“. Ova izjava sugeriše mogućnost smanjenja trenutnih carina od 145 procenata koje su uvedene na kineski uvoz. Tramp je takođe naglasio da je Kina pokrenula pregovore o smanjenju carina, što ukazuje na to da bi mogli postojati pomaci u pregovorima.

U međuvremenu, članovi delegacija SAD i Kine napustili su mesto održavanja sastanka u Ženevi, ali za sada nije poznato šta se tačno dogodilo tokom sastanka, niti da li je došlo do nekih značajnih pomaka. Očevici su primetili predstavnike delegacija kako izlaze iz zgrade, ali nije izneto nikakvo zvanično saopštenje o ishodu razgovora.

Prethodno, kineski mediji su izvestili da se potpredsednik Vlade Kine He Lifeng sastao sa američkim ministrom finansija Skotom Besentom u Ženevi. Ova informacija potvrđena je od strane osoba bliskih pregovorima, koje su navele da su razgovori u toku.

Pregovori koji se odvijaju u Ženevi predstavljaju prve javno potvrđene direktne razgovore između Kine i SAD otkako je Tramp uveo carine od 145 procenata na kinesku robu. U odgovoru na ove mere, Kina je uzvratila sa 125 procenata carina na mnoge američke proizvode, kao i novim ograničenjima izvoza retkih metala. Očekuje se da će se tokom dvodnevnih pregovora u Ženevi razgovarati o ovim pitanjima i mogućim rešenjima koja bi mogla smanjiti tenzije u trgovinskim odnosima između dve zemlje.

Ovi razgovori su posebno važni jer se odvijaju u kontekstu globalnih ekonomskih izazova i rastuće konkurencije između Kine i SAD. Obe strane imaju mnogo na kocki, jer bi nastavak trgovinskog rata mogao imati ozbiljne posledice po globalnu ekonomiju. U tom smislu, uspeh ili neuspeh ovih pregovora mogao bi značajno uticati na tržišta i poslovne odnose širom sveta.

U svetlu trenutnih tenzija, analitičari prate svaki korak ovih pregovora, nadajući se da će strane uspeti da pronađu zajednički jezik i rešenja koja bi omogućila smanjenje carina i vraćanje stabilnosti u trgovinske odnose. Očekuje se da će se tokom pregovora razmatrati i pitanja kao što su zaštita intelektualne svojine, pristup tržištu i razmena tehnologija, koja su ključna za uspostavljanje ravnoteže u trgovinskim odnosima.

U zaključku, razgovori u Ženevi predstavljaju važan korak ka rešavanju trgovinskih tenzija između Kine i Sjedinjenih Američkih Država. Iako su trenutne okolnosti izazovne, postoje naznake da bi se uz uzajamno razumevanje i spremnost na kompromis moglo doći do pozitivnih pomaka. Kako se situacija razvija, svet sa nestrpljenjem prati dalji tok pregovora i moguće ishode koji bi mogli oblikovati budućnost međunarodne trgovine.

Milan Petrović avatar