SA BEBOM SE ZAGLAVILI U LIFTU, A ONDA U SPAS STIGLI PRAVI HEROJI: „Jedna divna ekipa“

Milan Petrović avatar

Danas se u beogradskom naselju Medaković 3 odigrala prava drama kada je jedna porodica, uključujući bebu i starijeg sina, zaglavila u liftu. Situacija je brzo postala ozbiljna, ali zahvaljujući efikasnoj reakciji policije, sve se završilo bez posledica.

Na društvenim mrežama, članovi porodice su se zahvalili ekipi policije sa Voždovca koja je brzo stigla na lice mesta i pomogla im da se izbave iz neugodnog položaja. U objavi na Instagramu, zahvalili su se na profesionalizmu i brzoj intervenciji, naglašavajući koliko je bilo važno da se situacija reši pre nego što postane opasnija.

Ova situacija je podsetila sve na važnost pravilnog ponašanja u slučaju da se nađu zarobljeni u liftu. Stručnjaci savetuju nekoliko ključnih koraka koje treba preduzeti kako bi se osigurala sigurnost dok čekate pomoć.

Prvo i najvažnije, zadržavanje prisebnosti je ključno. Panika može pogoršati situaciju, a važno je sačuvati snagu i razboritost dok čekate pomoć. U takvim trenucima, smirenost može napraviti razliku između bezbednog izlaska i dodatnih komplikacija.

Svaki lift je opremljen dugmetom za alarm ili interfon koji vas povezuje sa nadzornom službom, obezbeđenjem zgrade ili servisom. Stručnjaci preporučuju da se dugme drži pritisnuto nekoliko sekundi dok se ne uspostavi veza ili dok se alarm ne aktivira. Ovo može biti ključno za brzo dobijanje pomoći.

U slučaju da imate signal na telefonu, treba pozvati broj koji je naveden u kabini lifta. Ako ne postoji takav broj, potrebno je kontaktirati hitne službe ili upravnika zgrade. Hitne službe, kao što su policija ili vatrogasci, obezbeđuju brzu reakciju i pomoć u ovakvim situacijama.

Jedna od najvažnijih stvari koju treba izbegavati jeste pokušaj otvaranja vrata ili izlaska iz lifta na silu. Ovo može biti izuzetno opasno, posebno ako je lift zaglavljen između spratova. U najgorem slučaju, lift može ponovo krenuti, što može izazvati ozbiljne povrede.

Ukoliko alarm ne funkcioniše i nemate signal na telefonu, preporučuje se da dozovete pažnju glasom, lupkanjem po vratima ili pozivanjem u pomoć. Ove metode mogu privući pažnju prolaznika ili komšija koji bi mogli čuti vaše pozive.

Većina intervencija se rešava u roku od 15 do 30 minuta. Stručnjaci savetuju da strpljivo sačekate spasioce, ostanete blizu izvora svetla, ako ga ima, i ne trošite bateriju na telefonu ukoliko ste u kontaktu s nekim. Važno je ostati miran i fokusiran na rešenje problema.

Ova situacija je takođe podsetila na važnost redovnog održavanja liftova i opreme u zgradama. Vlasnici zgrada i upravnici treba da obezbede redovne provere i servisiranje liftova kako bi se smanjili rizici od ovakvih incidenata. Takođe, važno je da stanari budu informisani o sigurnosnim procedurama i kako se ponašati u slučaju nezgode.

Na kraju, incident u Medakoviću pokazuje koliko je važno imati dobro obučene i spremne hitne službe koje mogu brzo da reaguju i pomognu u kriznim situacijama. Policija i druge hitne službe igraju ključnu ulogu u očuvanju sigurnosti građana i njihova brza intervencija može spasiti živote i sprečiti ozbiljne povrede. Ova situacija je još jedan podsetnik na to koliko je važno biti spreman i znati kako se ponašati u nepredviđenim okolnostima.

Milan Petrović avatar