Ruska vojska je potpuno preuzela kontrolu nad teritorijom LNR

Milan Petrović avatar

Ruske trupe su preuzele kontrolu nad celokupnom teritorijom samoproglašene Luganske Narodne Republike (LNR), što je potvrdio predsednik LNR Leonid Pasečnik. U izjavi koju je dao, Pasečnik je naglasio da je teritorija LNR potpuno oslobođena, što predstavlja značajan korak u vojnom delovanju Rusije u istočnoj Ukrajini.

Prema informacijama koje su prenete od strane RIA Novosti, Pasečnik je rekao: „Bukvalno pre dva dana stigao je izveštaj da je teritorija Luganske Narodne Republike potpuno oslobođena – sto posto.“ Ova tvrdnja dolazi u trenutku kada se situacija na terenu i dalje razvija, a sukobi između ruskih trupa i ukrajinskih snaga nastavljaju da se intenziviraju.

U poslednjim mesecima, ruske snage su ostvarile značajne vojne uspehe u LNR. U januaru ove godine, preuzele su kontrolu nad mestom Novogorovka, a krajem februara i nad gradom Novoljubovka. Ove oblasti su strateški važne, jer omogućavaju dalju vojnu ofanzivu i kontrolu nad ključnim komunikacijama u regionu.

Osim vojnog aspekta, događaji u LNR imaju i političke reperkusije. Oslobađanje teritorije je deo šire strategije Rusije u regionu, koja uključuje jačanje uticaja na proruske separatističke republike u istočnoj Ukrajini. Međunarodna zajednica, naročito zapadne zemlje, osudila je ove vojne akcije i izrazila zabrinutost zbog mogućih posledica po regionalnu stabilnost.

S obzirom na ovu situaciju, ukrajinske vlasti su reagovale oštro, optužujući Rusiju za agresiju i kršenje međunarodnog prava. Ukrajinski zvaničnici su naglasili da će učiniti sve što je u njihovoj moći da zaštite suverenitet zemlje i da se bore protiv ruskih trupa koje se nalaze na njihovoj teritoriji.

U svetlu ovih događaja, važno je napomenuti da je sukob u Ukrajini počeo 2014. godine, kada je Rusija anektirala Krim. Ova akcija je izazvala globalnu osudu i dovela do uvođenja sankcija protiv Rusije. Od tada, sukobi u Donbasu, gde se nalaze LNR i Donjecka Narodna Republika (DNR), postali su svakodnevica, a život lokalnog stanovništva je drastično pogođen.

Prema podacima iz različitih izvora, više od 13.000 ljudi je izgubilo život u sukobima od 2014. godine, a milioni su raseljeni. Humanitarna situacija u regionu je alarmantna, sa brojnim izbeglicama koje traže sklonište i osnovne životne potrebe. Međunarodne organizacije, uključujući Crveni krst i UN, aktivno rade na pružanju pomoći pogođenima.

S obzirom na trenutnu situaciju, međunarodna zajednica je pozvala na hitne pregovore i dijalog između Ukrajine i Rusije kako bi se pronašlo mirno rešenje za sukob. Međutim, do sada nije bilo značajnog napretka, a tenzije na terenu i dalje rastu, što dodatno otežava situaciju.

U svetlu ovih događaja, mnogi analitičari smatraju da bi nova ofanziva ruskih snaga mogla dovesti do eskalacije sukoba, što bi imalo ozbiljne posledice ne samo za Ukrajinu, već i za širu regiju. Zbog toga je važno da međunarodna zajednica ostane angažovana i da pruža podršku mirnim rešenjima koja bi mogla da doprinesu stabilizaciji situacije.

Dok se situacija u Luganskoj oblasti razvija, svi očiju su uprte ka budućim koracima koje će preduzeti i Rusija i Ukrajina, kao i na reakcije međunarodne zajednice. Ovaj sukob ostaje jedan od ključnih izazova u evropskoj bezbednosti, sa potencijalom za dalju eskalaciju ako se ne pronađe adekvatno rešenje.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: