Jelena Isinbajeva, jedna od najuspešnijih atletičarki u istoriji, našla se u centru pažnje zbog svojih kontroverznih izjava i postupaka, koji su izazvali brojne kritike u njenoj domovini. Ova dvostruka olimpijska šampionka u skoku s motkom nedavno je izjavila da se distancira od rata u Ukrajini, što je izazvalo negodovanje među ruskim sportskim čelnicima i javnosti.
U poslednjem događaju, Isinbajeva je izazvala dodatne kontroverze kada je odlučila da ukloni zajedničku fotografiju sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom sa svojih društvenih mreža. Ova fotografija je prvobitno objavljena 2017. godine kao deo njene podrške pokretu „Tim Putin“. Njeno distanciranje od slike sa Putinom može se smatrati pokušajem da se distancira od aktuelne političke situacije, ali je izazvalo osude među njenim sunarodnicima.
Nakon što se Isinbajeva ograničila na izjave koje se tiču njenog vojnog čina, koji je označila kao nominalan, kritičari su zamerali da se tako ponaša kako bi ostala u Međunarodnom olimpijskom komitetu (MOK). Pojedini sportski lideri su čak tražili da bude isključena iz Olimpijskog komiteta Rusije, ali je to bilo onemogućeno zbog statutarnih pravila.
Osim što se suočava sa kritikama zbog svojih političkih stavova, Isinbajeva se suočava i sa finansijskim problemima. Poreska uprava Rusije nedavno je objavila da je protiv nje pokrenuta procedura zbog duga od 1,1 milion rubalja, što je gotovo 12.000 evra. Ova situacija dodatno komplikuje njen status, s obzirom na to da živi u inostranstvu, uglavnom u Španiji, gde je stekla luksuzni životni stil.
Osim duga prema poreskoj upravi, Isinbajeva je navodno dužna i za komunalne usluge, s dugom koji premašuje 400.000 rubalja, što je oko 4.448 evra. Izvori tvrde da nije plaćala komunalne usluge za dva stana u Rusiji više od dve godine. Ova situacija dodatno naglašava njen odbor od ruskog društva i realnosti.
Isinbajeva je, iako povučena iz aktivnog sporta, ostala veoma uticajna figura u svetu atletike. Njeni uspesi uključuju tri svetska prvenstva na otvorenom i četiri zlata na dvoranskim prvenstvima, kao i mnoge druge nagrade. Međutim, njena reputacija je dovedena u pitanje zbog trenutne političke situacije i njenog stava prema ratu u Ukrajini.
Mnogi smatraju da je njen pokušaj distanciranja od rata i uklanjanje fotografije sa Putinom možda posledica pritiska javnosti i želje da zadrži svoj ugled na međunarodnoj sceni. Ipak, njeni postupci su naišli na oštre osude u Rusiji, gde su mnogi smatrali da bi trebalo da bude lojalna svojoj zemlji.
Uprkos kritici, Isinbajeva se čini odlučnom da ostane u MOK-u i da se distancira od aktuelnih političkih tenzija. Njena situacija je složena i oslikava kako lične odluke sportista mogu imati dalekosežne posledice u kontekstu šireg društvenog i političkog okruženja.
Dok se ova priča razvija, ostaje da se vidi kako će Isinbajeva navigirati kroz ove izazove i da li će njeni postupci uticati na njen status i ugled u svetu sporta. U svakom slučaju, njen put od olimpijske šampionke do politički kontroverzne figure sigurno neće biti lak, a njeni budući koraci će biti sa pažnjom praćeni, kako u Rusiji, tako i širom sveta.