Mnogobrojni roditelji u Beogradu iskoristili su priliku da nabave udžbenike putem pretplate, što im olakšava finansijsko opterećenje. Ove godine, Grad Beograd planira da refundira troškove roditeljima isplatom đačke pomoći od 20.000 dinara podeljene u četiri rate, koja bi trebala da počne u junu. Cene kompleta knjiga za osnovce variraju u zavisnosti od razreda i kreću se od 8.000 do 23.000 dinara.
Najjeftiniji kompleti knjiga su za niže razrede osnovne škole. Za đake od prvog do trećeg razreda, roditelji će morati da izdvoje između 7.000 i 8.000 dinara. Kako se uzdižu razredi, cene knjiga rastu. Prosečna cena knjiga za učenike četvrtog razreda iznosi oko 12.000 dinara, dok su za peti i osmi razred te cene 20.000 i 22.000 dinara. Učenici sedmog razreda, kao i svake godine, suočavaju se sa najskupljim knjigama, čija cena dostiže oko 23.000 dinara.
U OŠ „Pavle Savić“, jednoj od najvećih osnovnih škola u Beogradu, Savet roditelja odabrao je distributera preko kojeg će se nabaviti školski materijal, a otplata je planirana u pet rata. Iako ova ponuda nije obavezna, mnogi roditelji su pokazali interesovanje zbog mogućnosti odloženog plaćanja, što im olakšava finansijsku situaciju.
Milan Krstić, direktor OŠ „Pavle Savić“, ističe da je insistirao na tome da razredna i stručna veća sastave spisak svih knjiga koje smatraju neophodnim, tako da deca dobiju ne samo udžbenike, već i radne sveske i druge materijale. „Roditelji neće morati ništa dodatno da kupuju“, dodaje Krstić. Ove godine biraju se novi udžbenici za treći i sedmi razred, dok su za ostale razrede kompleti isti kao i prethodnih godina.
Važno je napomenuti da cene knjiga koje distributeri nude u pretplati moraju biti jednake onima u knjižarama. Uplatnice za otplatu se šalju roditeljima direktno od distributera, a škola služi samo kao posrednik. U porodicama sa više đaka, često se praktikuje nasleđivanje knjiga, što omogućava dodatne uštede od „đačke pomoći“ koje se mogu iskoristiti za druge troškove.
Beograd je jedini grad u Srbiji koji je pre tri godine omogućio svim učenicima osnovnih i srednjih škola besplatne kompleti udžbenika, koji obuhvataju sve potrebne knjige i materijale. Ove i prošle godine, Grad će isplatiti đačku pomoć od 20.000 dinara za više od 190.000 školaraca, što će značajno rasteretiti budžete roditelja.
U okviru obrazovnog sistema, izbor udžbenika zavisi od aktiva nastavnika za određene predmete. Ovaj model omogućava veću fleksibilnost i prilagodljivost potrebama učenika, ali i dodatno opterećenje za roditelje kada su u pitanju troškovi.
Sa obzirom na sve ove informacije, roditelji su svesni važnosti planiranja svojih budžeta i korišćenja dostupnih programa pomoći. Ove mere, kao što su refundacije i besplatni udžbenici, predstavljaju značajnu podršku porodicama i omogućavaju deci pristup neophodnom obrazovanju.
U ovoj situaciji, roditeljska zajednica se pokazuje kao ključni faktor u odlučivanju o obrazovnim materijalima, čime se dodatno osnažuje saradnja između škola i porodica. Uloga škole kao posrednika između roditelja i distributera knjiga može pomoći u postizanju boljih uslova za učenike i olakšati roditeljima da se nose sa troškovima obrazovanja.