Pariski Luvr je pre osam godina dobio svog „brata blizanca“ u Abu Dabiju. Na ostrvu Saadijat otvoren je muzej koji je bio u izgradnji više od deset godina, a Ujedinjeni Arapski Emirati su za dozvolu korišćenja imena Luvra platili Francuskoj više od milijardu dolara. Ovaj ugovor omogućava muzeju u Abu Dabiju da koristi ime Luvra do 2047. godine, a u okviru saradnje, muzej će dobijati dela iz raznih francuskih muzeja, uključujući Orsej i Oranžeri.
Arhitekta Žan Nuvel je stvorio impresivan izgled Luvra u Abu Dabiju, koji se sastoji od osam slojeva geometrijskih oblika u arapskom stilu, podsećajući na plutajuću kupolu koja simbolizuje igru svetlosti i senki. Srebrna kupola se uzdiže 36 metara iznad tla, dok se sam muzej prostire na 24.000 kvadratnih metara. Noću, pod svetlima, ovaj prizor postaje još očaravajući.
Muzej je otvorio predsednik Emanuel Makron, a bulevar koji vodi do njega nosi ime po bivšem predsedniku Žaku Širaku, koji je bio ključan u realizaciji ovog kulturnog projekta. Ulaz u muzej košta 65 dirhama, što je otprilike 16 evra, a mladi ispod 18 godina mogu ući besplatno, što podstiče što veći broj posetilaca da uživa u umetnosti.
Na ulazu se posetiocima prikazuje slika Mona Lize, koja nije original, već kopija. Original Leonardo da Vinčijevog dela bio je na pozajmici i deo stalne postavke do 2024. godine. Muzejska tura vodi posetioce kroz istoriju čovečanstva, od antičke Grčke, Persije i Egipta, sve do savremenih vremena.
Jedan od istaknutih eksponata je kamena ljudska glava iz Srednje Amerike, koja datira iz perioda između 1200. i 900. godine pre Hrista, i pripada civilizaciji Olmeka. Do 8. juna, muzej će imati postavku posvećenu kraljevima i kraljicama Afrike, a tu su i eksponati iz raznih perioda i kultura, uključujući i Daleki istok.
Na izložbi se nalaze keramički i metalni predmeti, novac, kipovi, glava Sfinge, statua boginje Isis, grobnica faraona, kao i mnogi drugi dragoceni artefakti koji prikazuju bogatstvo različitih civilizacija. Posetioci mogu videti i istorijske knjige, globuse iz 17. veka, oklop japanskog feudalnog gospodara, kao i portrete značajnih figura iz istorije.
Muzej takođe nudi deo posvećen deci, gde kroz interaktivni sadržaj mališani mogu učiti i zabavljati se. Tu su izazovi koji podstiču logičko razmišljanje. Na kraju ture, posetioci prolaze kroz muzejsku prodavnicu gde mogu kupiti suvenire i muzejske artikle.
Ova franšiza Luvra će uskoro dobiti društvo, jer se u blizini planira otvaranje „replike“ Gugenhajma, čime će Abu Dabi postati još značajnije kulturno središte. Luvr u Abu Dabiju predstavlja spoj francuske i arapske umetnosti, i u njemu se prepliću različite kulture i epohe, čineći ga nezaobilaznom destinacijom za sve ljubitelje umetnosti i istorije.