Regionalna izložba u Galeriji 51 Muzeja nauke i tehnike

Tamara Nikolić avatar

U Galeriji 51, Muzeja nauke i tehnike u Beogradu, sutra će biti otvorena izložba pod nazivom „Snaga i svetlost industrijskog nasleđa“, u okviru međunarodnog projekta FASIH (Future Art Science Industrial Heritage). Ova izložba je deo šireg napora da se razume, očuva i dokumentuje industrijsko nasleđe u regionu. Tokom maja i juna, umetnici iz Srbije, Hrvatske i Slovenije predstaviće radove koji nude nove perspektive na industrijske objekte.

Izložba će obuhvatiti značajne industrijske lokacije kao što su Termoelektrana „Snaga i svetlost“ u Beogradu, fabrika papira „Hartera“ u Rijeci i Termoelektrana u Trbovlju. Termoelektrana „Snaga i svetlost“, smeštena uz obalu Dunava, izgrađena je tridesetih godina prošlog veka i predstavlja simbol tehnološkog napretka tog vremena. Ova zgrada, koja je projektovana u modernističkom stilu, bila je jedan od prvih ozbiljnih koraka u elektrifikaciji Beograda. Godine 2012. kompleks je proglašen spomenikom kulture, čime je dodatno naglašena njegova važnost u istoriji grada.

U okviru izložbe, iz Srbije je odabrano pet projekata koji će biti predstavljeni: „Za snagu i svetlost – kratka istorija budućnosti“, koji su osmislili Marko Vesić, Zorana Milićević i Irena Pavlović; „Otisak ‘Snaga i svetlost’“, čiji su autori Davor Ereš, Marko Paunović, Mladen Lazarević i Ivan Šuletić; „Svetlosni tok“ autora Predraga Terzića; „Energija prošlosti, vizija budućnosti“ koju je kreirao Sanjin Ćorović; i „Iluminacija [BGD-25]“, autorski tim Sz. Berlin Panic.

Otvaranje izložbe zakazano je za sutra u 19 časova, a prisutnima će se obratiti Zoran Lević, direktor Muzeja nauke i tehnike, Dobrivoje Lale Erić iz Centra za promociju nauke, kao i Ivan Stanić iz kustoskog tima muzeja. Ceremoniju otvorenja vodiće Danijela Vučićević, vršilac dužnosti direktora Centra za promociju nauke. Prvo stručno vođenje kroz izložbu zakazano je za petak, 23. maja, u 18 časova.

Cilj ove izložbe je ne samo da prikaže umetničke interpretacije industrijskog nasleđa, već i da podstakne diskusiju o značaju očuvanja ovih objekata za buduće generacije. Industrijsko nasleđe predstavlja ne samo materijalne strukture, već i kolektivno sećanje na prošla vremena, radne etike i tehnološke inovacije koje su oblikovale društvo.

Umetnici koji učestvuju u ovom projektu pozvani su da istraže i reinterpretiraju istorijske aspekte ovih objekata, koristeći različite medije i pristupe u svom radu. Njihova dela će omogućiti posetiocima da na nov način sagledaju industrijsku arhitekturu i njenu ulogu u svakodnevnom životu.

Ova inicijativa dolazi u vreme kada se sve više pažnje poklanja očuvanju kulturnog nasleđa i njegovoj integraciji u savremene kontekste. Industrijska baština često ostaje zapostavljena, ali kroz ovakve projekte, ona dobija novu vrednost i značaj. Umetnici imaju priliku da skrenu pažnju na ljepotu i kompleksnost ovih objekata, ali i na izazove s kojima se susreću zajednice u procesu njihove revitalizacije.

Izložba „Snaga i svetlost industrijskog nasleđa“ predstavlja važan korak ka prepoznavanju i očuvanju industrijskog nasleđa u regionu, a takođe pruža platformu za dijalog između umetnosti, nauke i industrije. Očekuje se da će posetioci, kroz radove umetnika, dobiti dublje razumevanje o značaju ovih objekata i njihovoj ulozi u oblikovanju našeg identiteta.

S obzirom na sve veći interes za industrijsku baštinu, ovakvi projekti imaju potencijal da inspirišu nove generacije umetnika i istraživača, kao i da podstaknu zajednice da se aktivno angažuju u očuvanju svog nasleđa. U tom smislu, izložba „Snaga i svetlost“ može se smatrati ne samo umetničkom postavkom, već i važnom društvenom inicijativom.

Tamara Nikolić avatar