Rečna policija u Beogradu ponovo apeluje na građane da obrate pažnju na mere bezbednosti na kupalištima, posebno tokom vrelih letnjih dana kada se očekuje veći broj posetilaca na plažama. Andrijana Petrović iz Rečne policije ističe da, iako nesreće na plažama nisu česte, one se najčešće događaju prilikom iskakanja iz čamaca i kada neplivači odluče da plivaju. Patrole su prisutne 24 sata na terenu, kako na vodi, tako i uz obalu, a bezbednost kupača im je prioritet.
Beograd, kao grad sa dve velike reke, nudi brojne mogućnosti za osveženje. Popularne plaže uključuju Gročansku Adu, Belu stenu, Tarzan plažu, Adu Međicu, Duboki potok u Barajevu, Sprudove i Šljunkaru kod Borče. Iako su neka kupališta uređena, Petrović napominje da postoji veći broj neuređenih plaža koje građani koriste tokom leta, osim na popularnim lokacijama kao što su Ada Ciganlija i Lido.
Na pitanje koliko često dolazi do nesreća na neuređenim plažama, Petrovićeva odgovara da se incidenti ne dešavaju često. „Najčešće nesreće javljaju se prilikom iskakanja iz čamaca, što može dovesti do povreda, ili kada neplivači odluče da plivaju u reci, što može izazvati nezgode. Iako su se desili i slučajevi utapanja, to nije česta pojava,“ naglašava ona.
Na neuređenim plažama nema spasilaca
Jedan od glavnih problema na neuređenim plažama je nedostatak spasilaca, jer ne postoji odgovarajuća infrastruktura za njihovo postavljanje. „Iako smo mi iz Rečne policije prvi koji priskoče u pomoć, pomažu nam i kolege iz Žandarmerije, Hitne pomoći i Gorske službe, zavisno od situacije,“ dodaje Petrovićeva.
Redovne patrole ili po pozivu
Patrole Rečne policije su stalno prisutne, kako na vodi, tako i uz obalu reka. „Radimo preventivno da bismo upozorili građane gde smeju, a gde ne smeju da se kupaju,“ ističe Petrovićeva.
Zbog čega je opasno kupati se pored splava
Petrovićeva upozorava na rizike vezane za kupanje pored splavova, posebno zbog podvodnih konstrukcija poput sajli i drugih objekata. „Voda je nepredvidiva, a posebno Dunav, gde se ispod površine nalaze sprudovi i virovi koji mogu da dovedu do opasnosti,“ objašnjava ona. Navela je slučaj iz Novog Sada kada je dete poginulo usled nesreće prilikom skakanja sa splava.
Flajeri o pravilima ponašanja na vodi
Rečna policija već godinama deli flajere građanima sa pravilima ponašanja na vodi. „U njemu se nalaze važne informacije kao što su saveti o zaštiti od sunca i upozorenja o kupanju na neuređenim plažama gde nema spasilaca,“ dodaje ona.
Da li neuređene plaže ipak mogu da se urede
Ada Međica je popularno mesto za kupanje Novobeograđana, a postavlja se pitanje da li bi mogla da bude uređena sa potrebnom infrastrukturom. Petrovićeva podseća da su nesreće često rezultat trenutne nepažnje. „Postoji mogućnost da se Ada Međica preuredi, ali je potrebna cela infrastruktura sa spasiocima i ekipom Hitne pomoći,“ navela je.
Poruka onima koji hoće da skaču sa čamca
Na kraju, Petrovićeva ima poruku za sve koji žele da se rashlade skakanjem sa čamca. „Vaša bezbednost je prioritet, stoga treba da se pazi na sebe i druge. Pravila koja postavljamo nisu bez razloga,“ zaključuje ona.
(RTS)