Rektor Univerziteta u Beogradu, Vladan Đokić, održao je danas sastanak sa specijalnom izaslanicom Velike Britanije za Zapadni Balkan, Karen Pirs, i ambasadorom Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji, Edvardom Fergusonom. Ovaj susret je deo šireg okvira razgovora o akademskoj saradnji i ulozi univerziteta u kontekstu Berlinskog procesa, inicijative koja ima za cilj jačanje odnosa između zemalja Zapadnog Balkana i Evropske unije.
Tokom sastanka, Đokić je sa Pirs i Fergusonom raspravljao o trenutnoj situaciji na Univerzitetu u Beogradu, kao i o mogućnostima za unapređenje saradnje sa britanskim univerzitetima. Ovaj razgovor dolazi u trenutku kada je Beogradski univerzitet nedavno započeo online nastavu, što je rezultat pregovora između premijera prof. dr Đure Macuta i rektora Đokića. Ovaj dogovor je postignut nakon pet meseci blokade nastave na fakultetima, tokom kojih je Đokić odbijao da pregovara sa vlastima o situaciji na univerzitetu.
Nakon višemesečnog perioda nesigurnosti i stresa za studente, online nastava je konačno omogućila studentima da nastave svoje obrazovanje. Ovaj oblik nastave postao je neophodan zbog trenutnih okolnosti koje su prouzrokovane pandemijom, ali i unutrašnjim izazovima u sistemu obrazovanja. S obzirom na to da su mnogi studenti izražavali zabrinutost zbog gubitka vremena i mogućnosti da završe svoje studije, uvođenje online nastave je došlo kao olakšanje.
U saopštenju sa sastanka, Đokić je istakao važnost akademske saradnje kao ključnog elementa za razvoj obrazovnog sektora u Srbiji. Ambasador Ferguson je, s druge strane, naglasio značaj učvršćivanja veza između britanskih i srpskih univerziteta, što bi moglo doneti brojne prednosti za studente i istraživače u obe zemlje. Ovakva saradnja ne samo da može poboljšati kvalitet obrazovanja, već i otvoriti vrata za zajedničke istraživačke projekte i mobilnost studenata.
Berlinski proces, koji je pokrenut u okviru inicijative za jačanje regionalne saradnje, pruža platformu za dialog između zemalja Balkana i EU, a obrazovanje se smatra jednim od ključnih područja za unapređenje. U tom kontekstu, razgovori između Đokića, Pirs i Fergusona su od posebnog značaja, jer se očekuje da će rezultirati konkretnim akcijama i projektima koji će obogatiti akademski život u Srbiji.
Uprkos izazovima sa kojima se univerzitet suočava, Đokić je izrazio optimizam u vezi sa budućnošću Beogradskog univerziteta i njegovom ulogom u regionalnoj i međunarodnoj zajednici. On je takođe naglasio potrebu za modernizacijom obrazovnog sistema i prilagođavanjem potrebama savremenog društva.
Osim toga, Đokić je ukazao na važnost digitalizacije obrazovanja i korišćenja novih tehnologija u procesu učenja. Online nastava je samo jedan od koraka ka modernizaciji, a univerzitet planira da nastavi sa unapređenjem svojih resursa i infrastrukture kako bi obezbedio kvalitetno obrazovanje za sve studente.
S obzirom na trenutne globalne izazove, saradnja između univerziteta i institucija iz različitih zemalja postaje sve važnija. Dialog i razmena iskustava sa britanskim institucijama mogu doneti nove ideje i metode koje će doprineti poboljšanju obrazovnog sistema u Srbiji.
Na kraju, sastanak Đokića sa britanskim zvaničnicima predstavlja značajan korak ka jačanju akademske saradnje i unapređenju obrazovanja u Srbiji. Očekuje se da će rezultati ovog dijaloga ubrzo postati vidljivi i da će doprinjeti razvoju mladih talenata koji će sutra predstavljati Srbiju na međunarodnoj sceni.