Ratari traže jednokratnu pomoć države od 300 evra

Milan Petrović avatar

Deset udruženja poljoprivrednika iz Vojvodine i centralne Srbije zatražilo je od države jednokratnu pomoć od 300 evra po hektaru za prolećne useve i voćarske zasade prijavljene u sistemu e-agrara. Ova pomoć je tražena kao kompenzacija za štetu koju su poljoprivrednici pretrpeli usled mraza i suše. U slučaju da njihov zahtev ne bude ispunjen, najavili su proteste u avgustu.

Dejan Ivanišević, potpredsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, istakao je da od države očekuju da do 1. avgusta donese uredbu o isplati pomoći i raspiše javni poziv za prijavljivanje svih pogođenih površina. U zahtevima su uključeni kukuruz, soja, suncokret, šećerna repa i voće. Takođe, poljoprivrednici traže isplatu svih zaostalih subvencija i premija do istog datuma.

Jedan od ključnih zahteva je da se od 1. januara 2026. godine, dizel gorivo za poljoprivrednike oslobodi celokupnog iznosa akcize. Ova mera bi omogućila poljoprivrednicima da izbegnu trenutno čekanje na povraćaj sredstava, koji obično traje duže nego što je predviđeno. Umesto predviđenih 14 dana, povraćaj može kasniti i do tri do četiri puta duže, što dodatno otežava finansijsku situaciju poljoprivrednika.

Pored toga, poljoprivrednici traže kredite sa kamatom od samo 1% za refinansiranje postojećih bankarskih zajmova. Ova pomoć bi im omogućila da lakše otplaćuju dugove koji su nastali usled uništenih prinosa, saznaje se iz izjava predstavnika udruženja.

Goran Filipović, predsednik Inicijative, naglasio je da je tražena pomoć “minimalna da pokrije bar deo gubitaka.” On je ukazao na to da su mraz i suša ozbiljno pogodili voće, ratarske kulture i stočnu hranu. Izrazio je zabrinutost da će stočari biti prinuđeni da rasprodaju stoku, mašine ili čak zemlju zbog nestašice hrane, što bi im moglo ugroziti budućnost.

Zahteve su potpisali Savez udruženja poljoprivrednika Banata i još šest udruženja, a ostala udruženja će se izjasniti u narednim danima. Ova situacija ukazuje na sve veću krizu u poljoprivredi, koja se dodatno pogoršava usled klimatskih promena i nedostatka adekvatne podrške države.

Poljoprivrednici su u teškoj situaciji, a njihovi zahtevi za pomoć odražavaju ozbiljnost trenutnog stanja. Ukoliko država ne reaguje na vreme, protesti u avgustu mogli bi dodatno ukazati na ozbiljnost problema s kojima se suočavaju. Ova situacija zahteva hitnu pažnju kako bi se sprečila dalja devastacija poljoprivrednog sektora, koji je od suštinskog značaja za ekonomiju zemlje.

Milan Petrović avatar