RAT U UKRAJINI Ruska ofanziva ka Konstantinovki; Veliki udarac za VSU u Odesi; Veliki napad na Kijev (MAPA

Milan Petrović avatar

Ministarstvo odbrane Rusije je saopštilo da je u Odesi pogođen kontejnerski brod sa vojnim teretom, koristeći sistem „Iskander“. Brod, čije vlasništvo još nije poznato, prevozio je vojnu opremu koja se sastojala od oko 100 kontejnera sa bespilotnim čamcima, dronovima i municijom. Osim broda, pogođeno je i kontejnersko skladište u luci.

Na frontu, ruska vojska napreduje ka Konstantinovki, osvajajući naselja poput Romanovke, Staru Nikolajevku i Popov Jar. Ove operacije su deo šire ofanzive koja ima za cilj kontrolu nad ovim strateškim područjem.

U međuvremenu, Rusija i Ukrajina su izvršile razmenu 307 ratnih zarobljenika. Ova razmena je deo napora za smanjenje tenzija u sukobu, iako su sukobi i dalje intenzivni. Rusko Ministarstvo odbrane izvestilo je o zauzimanju naselja Stupočki, Otradne i Loknja u Donjeckoj i Sumskoj oblasti.

Ukrajinski ministar spoljnih poslova, Andrij Sibiha, izjavio je da su ruski napadi na Kijev i druge delove Ukrajine tokom noći odgovor na međunarodne mirovne napore. On je naglasio da je potrebna veća podrška i sankcije Rusiji kako bi se ubrzao mirovni proces. Sibiha je dodao da je ukrajinska protivvazdušna odbrana radila tokom noći, obarajući većinu ruskih vazdušnih napada.

Estonija je takođe pozvala na oštrije sankcije Rusiji nakon novih napada. Ministar spoljnih poslova Estonije, Margus Cahkna, istakao je da bi saveznici trebali da povećaju vojnu pomoć Ukrajini i uvedu strože sankcije Rusiji. On je naglasio da kontinuirana agresija Rusije nije bila podložna dovoljnom pritisku da se zaustavi.

U okviru novih sankcija, Evropska unija razmatra isključenje 20 ruskih banaka iz sistema SWIFT, kao i snižavanje gornje granice cene ruske nafte. Cilj ovih mera je povećati pritisak na Moskvu da okonča rat. Prema izveštajima, EU planira da predloži snižavanje cene nafte na oko 45 dolara po barelu.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da su ruski napadi na Ukrajinu tokom noći nova demonstracija da Moskva blokira sporazum o primirju. On je naglasio da su dodatne sankcije ključne za pritisak na Rusiju da pristane na primirje.

Prema informacijama ukrajinskih vazduhoplovnih snaga, Rusija je tokom noći ispalila 14 balističkih raketa i 250 dronova na Ukrajinu. Ukrajinske snage su oborile 245 bespilotnih letelica i šest raketa iznad Kijeva, dok je najmanje 15 osoba povređeno u ovim napadima.

S druge strane, ruski guverner Lipecke oblasti, Igor Artamonov, saopštio je da su ruski sistemi protivvazdušne odbrane uspešno neutralisali masovan ukrajinski napad dronovima. Napadi su se dogodili u industrijskoj zoni Jeleca, ali nije bilo žrtava.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da će razmena zarobljenika biti važan korak ka izgradnji poverenja između Ukrajine i Rusije. On je naglasio da se ne sme propustiti prilika za okončanje rata.

Rusija je izvestila o velikim gubicima ukrajinskih snaga, tvrdeći da su u različitim operacijama ubijeni stotine vojnika. Ovi izveštaji ukazuju na intenziviranje sukoba na terenu, posebno u Donjeckoj regiji.

U poslednjim vestima, ruski sistemi protivvazdušne odbrane uništili su 94 ukrajinska drona iznad više ruskih regiona tokom noći. Većina dronova oborena je iznad Belgorodske oblasti, dok su neki oboreni i u Brjanskoj, Kurskoj, Lipečkoj, Voronješkoj i Tulskoj oblasti.

Situacija u Ukrajini ostaje napeta, a sukobi ne prestaju. Međunarodna zajednica nastavlja da prati događaje i poziva na dijalog kako bi se postigao trajni mir. Ukrajina se suočava s izazovima, ali ostaje odlučna u odbrani svoje teritorijalne celovitosti.

Milan Petrović avatar