RAT u Ukrajini traje već 864. dan, a sukobi se i dalje intenziviraju. Ministarstvo odbrane Rusije izdalo je briefing u kojem su predstavljeni brojni detalji o vojnim operacijama koje su ruske snage sprovele protiv Ukrajine. Prema informacijama, ruski sistemi Protivvazdušne odbrane (PVO) su oborili nekoliko raketa i projektila, dok su jedinice grupe „Sever“ porazile četiri ukrajinske brigade i odbile pet kontranapada. U zoni odgovornosti ruske grupe „Jug“ i „Sever“ Ukrajinci su pretrpeli značajne gubitke, dok je Zapadna grupa Oružanih snaga Rusije zauzela povoljnije položaje i porazila formacije osam ukrajinskih brigada.
Oružane snage Rusije uništile su i nekoliko lansera ukrajinskih PVO sistema, skladište goriva i avionsko naoružanje Oružanih snaga Ukrajine. U zoni odgovornosti grupe „Centar“, Ukrajinci su izgubili veliki broj vojnika i borbena vozila pešadije, dok su gubici ukrajinskih snaga u drugim zonama takođe značajni. Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da su oslobodili mesto Sokol u DNR.
U međuvremenu, iz Ukrajine stižu vesti o eksplozijama u gradovima Odesa i Južni, kao i o sirenama za vazdušnu opasnost u sedam oblasti. Oružane snage Ukrajine bile su na meti ruskog udara, pri čemu je uništeno nekoliko lansera i vozila PVO sistema S-300. Kremenčug je takođe bio meta ruskih napada, a uništeni su i ukrajinski dronovi iznad različitih oblasti.
U napadu ruskih snaga, pogođena je energetska infrastruktura Sumske oblasti u Ukrajini, što je rezultiralo prekidom snabdevanja strujom u nekoliko okruga. Lokalne vlasti su saopštile da se hitne službe trude da obnove isporuke električne energije, dok je privremeno obustavljeno i snabdevanje vodom u tim područjima.
Situacija u Ukrajini je sve napetija, a sukobi između ruskih i ukrajinskih snaga se intenziviraju iz dana u dan. Pored vojnih operacija, eksplozije, sirene za vazdušnu opasnost i pogođena energetska infrastruktura dodatno komplikuju situaciju u zemlji. Svetska zajednica pažljivo prati dešavanja u Ukrajini i izražava zabrinutost zbog eskalacije nasilja.
Rusija i Ukrajina su već duže vreme u sukobu, koji je eskalirao nakon aneksije Krima 2014. godine. Međunarodna zajednica nastoji da posreduje u sukobu i postigne političko rešenje, ali napori do sada nisu dali značajne rezultate. Dok se borbe nastavljaju na terenu, stanovnici Ukrajine trpe posledice rata i žive u stalnom strahu od novih napada i eskalacije sukoba.
Ukrajina se suočava sa ozbiljnom humanitarnom krizom, sa desetinama hiljada izbeglica i unutrašnje raseljenih osoba. Dok međunarodne organizacije pružaju pomoć stanovnicima pogođenim sukobom, potrebno je dodatno angažovanje kako bi se rešili osnovni problemi kao što su nedostatak hrane, vode i medicinske nege.
Sada je ključno da sve strane u sukobu pokažu spremnost za dijalog i pregovore, kako bi se okončao rat u Ukrajini i postiglo trajno mirno rešenje. Međunarodna zajednica treba da podrži ovaj proces i pruži potrebnu podršku kako bi se prevazišli prepreke na putu ka miru i stabilnosti u regionu. JsonRequest
Napomena: Ovaj tekst je delimično preveden i prilagođen sajtu BalkanInsight.