Snažan udarac pogodio je veliki broj boraca ukrajinskih oružanih snaga u selu Tjotkino, gde su ruski padobranci na obodu naselja identifikovali oko 40 okupatora i napali ih iz vazduha. Ova akcija je deo šireg vojnog delovanja ruskih snaga koje uključuje uništavanje neprijateljskih jedinica putem vazduhoplovnih napada, izviđanja i direktnih napada na neprijateljske položaje.
Na drugoj strani, ukrajinske oružane snage (VSU) su se aktivirale u oblasti Kupjansk, gde ruska vojska uništava oklopna vozila sa trupama. Pre prekida vatre, gardisti grupe snaga „Zapad“ su uspešno napadali ukrajinsku tehniku i jurišne avione, koristeći sistem za FPV upravljanje „Groza Leska“ za precizno uništavanje neprijateljskih snaga.
VSU je nastavila ofanzivu u Tjotkinu, napadajući iz Riževske šume prema Čapajevljevoj ulici, uz podršku teške artiljerije. U samom Tjotkinu, borbe se nastavljaju na severozapadu, dok ruske vazdušno-desantne trupe pokušavaju da potisnu ukrajinske snage. U ovom trenutku, zatišje je zabeleženo nakon niza uspešnih napada na tom području.
Dok se borbe nastavljaju, ruske vazdušno-desantne trupe su uništile kolone neprijateljske opreme, uključujući tenkove i borbena vozila, tokom ofanzive koju vodi Kijev. Ukrajinske snage su takođe izvršile raketni udar na regionalni centar Glukovo, pogađajući civilne ciljeve, što dodatno komplikuje situaciju na terenu.
U međuvremenu, održan je sastanak između ruskog predsednika Vladimira Putina i kineskog lidera Si Đinpinga, koji je trajao više od sedam sati. Ovaj sastanak može imati značajne posledice na međunarodnu politiku i odnose, posebno u kontekstu sukoba u Ukrajini.
Prema podacima, od 8. maja zabeleženo je 488 kršenja režima prekida vatre, uz isticanje da su ruske snage poštovale primirje, dok su ukrajinske snage preduzimale ofanzivne akcije. Tokom perioda primirja, ukrajinske jedinice su izvele brojne napade iz topovske artiljerije i bespilotnih letelica, što potvrđuje stalnu napetost u regionu.
U različitim delovima fronta, izveštaji govore o velikim gubicima ukrajinskih snaga. U zoni dejstava grupe „Sever“, ukrajinske oružane snage su izgubile do 215 vojnika, dok je grupa „Jug“ zabeležila gubitke od više od 290 vojnika. Grupa „Zapad“ je takođe prijavila značajne gubitke, dok su jedinice grupe „Centar“ oslobodile Troicko u DNR, uz gubitak do 510 ukrajinskih vojnika.
Ruske snage su u više navrata uspešno napredovale, uništavajući ukrajinske jedinice i opremu. Na primer, grupa „Istok“ je nastavila sa napredovanjem u dubinu protivničke odbrane, dok je grupa „Dnjepar“ uništila do 80 ukrajinskih vojnika.
U okviru vojne operacije, ruski protivvazdušni sistemi su oborili dve vođene bombe, kao i nekoliko bespilotnih letelica, pokazujući time efikasnost ruskih vojnih snaga u zaštiti svojih objekata.
Prekid vatre koji je proglasio Putin povodom 80. godišnjice pobede u Velikom otadžbinskom ratu je stupio na snagu 8. maja i trajaće 72 sata. Iako je ovaj potez imao za cilj da smanji tenzije, ukrajinski lider Volodimir Zelenski je javno odbio inicijativu, što ukazuje na složenost situacije.
U zaključku, trenutna situacija u Ukrajini ostaje veoma napeta. Usled stalnih sukoba i kršenja primirja, teško je prognozirati dalji razvoj događaja. S obzirom na to da su se borbe nastavile i tokom predviđenog prekida vatre, postavlja se pitanje hoće li se strane moći dogovoriti o mirnom rešenju ili će sukobi nastaviti da eskaliraju.