Radnici u dve fabrike američkog proizvođača automobila Ford motor u Kelnu planiraju štrajk koji će početi u sredu, 14. maja, u jutarnjim časovima i trajati do četvrtka nakon završetka noćne smene. Ovaj potez dolazi u vreme kada Ford najavljuje ukidanje oko 2.900 radnih mesta u svojim fabrikama u Kelnu do kraja 2027. godine, što je izazvalo protivljenje sindikata IG Metal.
Sindikati, posebno IG Metal, optužuju rukovodstvo kompanije da nema jasnu strategiju razvoja, što dodatno ugrožava budućnost Fordove nemačke podružnice. U saopštenju sindikata ističe se potreba za kolektivnim ugovorom koji bi omogućio visoke otpremnine i finansijsku sigurnost za zaposlene, što je postalo ključno pitanje za radnike usled najava o smanjenju broja radnih mesta.
Ford proizvodi dva električna automobila u Kelnu, ali prodaja ovih vozila daleko je od očekivanja. Uloženo je skoro dve milijarde evra u proizvodnju novih električnih automobila, ali se čini da se ta ulaganja još nisu isplatila. Prema najnovijim podacima, Fordov udeo novoregistrovanih automobila u Nemačkoj iznosi samo 3,5 odsto u 2024. godini, što predstavlja pad od 1,5 procentnih poena u odnosu na 2022. godinu.
Fordove fabrike u Kelnu zapošljavaju 11.500 radnika i očekuje se da će dobiti nekoliko stotina miliona evra od svoje matične kompanije u Sjedinjenim Američkim Državama. Međutim, stručnjaci iz industrije smatraju da to neće biti dovoljno da bi se obezbedila stabilnost i budućnost ovih fabrika. Ferdinand Dudenhefer, direktor automobilskog instituta CAR sa sedištem u Bohumu, ukazuje na to da je situacija loša i da su izgledi za poboljšanje još gori. On smatra da je Ford premali u sektoru putničkih automobila da bi bio profitabilan u Evropi, a da se takva situacija verovatno neće promeniti ni u budućnosti.
U svetlu ovih događaja, zaposlenima u Fordu u Kelnu pruža se prilika da izraze svoje nezadovoljstvo kroz štrajk, što može biti ključni trenutak u borbi za bolju budućnost i sigurnost radnih mesta. Radnici se nadaju da će njihov protest privući pažnju javnosti i dovesti do pregovora sa rukovodstvom o njihovim zahtevima za očuvanjem radnih mesta i poboljšanjem uslova rada.
Kako se situacija razvija, sve oči su uprte u Fordove fabrike u Kelnu, a ishod štrajka može imati značajan uticaj ne samo na radnike, već i na budućnost Fordove prisutnosti u Evropi.