Rad peruanske umetnice Daniele Ortiz pred publikom u Galeriji „Podrum“ KCB

Tamara Nikolić avatar

Izložba „Koren koji si iščupao nije rupa u mojoj zemlji, to je tunel“ autorice Daniele Ortiz ponovo će biti predstavljena u Galeriji „Podrum“ Kulturnog centra Beograda od 11. jula. Ova izložba deo je kolekcije Oktobarskog salona, a prvobitno je predstavljena u oktobru prošle godine. Ortiz, peruanska umetnica, stvara radove koji se bave temama otpora kolonijalizmu i imperijalizmu, a ova izložba je inspirisana lutkarskom predstavom izvedenom na Kalemegdanu.

Umetnica naglašava da njen rad predstavlja borbu koja se odvija u podzemlju tokom 20. veka, borbu koja je, prema mišljenju moćnika, izgubljena. „Hteli su da nas sahrane, ali nisu znali da smo seme,“ ističe Ortiz, dodajući da su koreni ostavili rupe koje su sada tuneli otpora. Ova metafora ukazuje na to da, iako su pokušaji potiskivanja i progonjenja bili prisutni, otpor se nastavlja iz „tunelea“ gde su zakopani znanja i iskustva prethodnih generacija.

Daniele Ortiz se bavi temom progona antiimperijalističkih organizacija, ističući da se od sredine dvadesetog veka pokušava ućutkati generacija militanata. Cilj je bio da se izbrišu njihova saznanja iz kolektivnog pamćenja, kako bi se prekinula veza između antikolonijalnih političkih predaka i sadašnjih generacija koje se bore protiv kapitalističkog i kolonijalnog poretka. Ovaj proces ima za cilj da se stvori praznina u sećanju, ali Ortiz veruje da otpor i dalje postoji, čak i u najtežim uslovima.

Osim izložbe Ortiz, istog dana u Kulturnom centru Beograda biće otvorene još dve izložbe. U galeriji „Artget“ predstaviće se Miroslav Terzić sa svojom samostalnom izložbom „Žudnja“, koja se oslanja na film, primenjenu i modnu fotografiju. Takođe, u Likovnoj galeriji KCB biće prikazan istraživački projekat „Čelično prijateljstvo“ Jelene Micić, Mirka Nikolića i Pokreta „Tvrđava“, koji se bavi sudbinom železare u Smederevu.

Kustos „Podrum“ galerije, Vladimir Bjeličić, ističe da aktuelna društvena kriza na globalnom nivou, uzrokovana ratničkim i ekspanzionističkim strategijama vodećih sila, predstavlja stanje haosa. „Ratovi kao dominantni uzročnici mnogostrukih strepnji, patnji, progona i migracija donose novac, a mrtva tela obespravljenih postaju nova valuta,“ objašnjava Bjeličić. U ovom kontekstu, lutkarska predstava Daniele Ortiz predstavlja relevantan odgovor na savremene izazove.

Bjeličić dodaje da je tekst predstave, koji je prvobitno napisan na engleskom jeziku, preveden i adaptiran za beogradsku premijeru, kako bi se povezao sa lokalnim kontekstom. U saradnji sa Ortiz, KCB želi da pruži podršku palestinskom narodu, osudivši genocid i tišinu koja često prati ovu temu kako u lokalnom, tako i u globalnom kontekstu.

Umetnost Daniele Ortiz predstavlja kritiku savremenog društva i poziva na preispitivanje istorijskih i savremenih nepravdi. Njena sposobnost da kroz umetnost govori o bolnim temama otpora, identiteta i kolektivnog sećanja čini je značajnom figurom u savremenoj umetnosti. Njena izložba u Beogradu pruža priliku publici da se suoči sa pitanjima koja se tiču kolonijalizma, identiteta i borbe za pravdu.

Na kraju, izložba „Koren koji si iščupao nije rupa u mojoj zemlji, to je tunel“ poziva posetioce da razmisle o značaju otpora i snazi kolektivnog sećanja u borbi protiv nepravde. U svetu koji se suočava sa sve većim krizama, umetnost ostaje važan alat za izražavanje i mobilizaciju, podsećajući nas na važnost borbe za pravdu i ljudska prava.

Tamara Nikolić avatar