Predsednik Rusije, Vladimir Putin, je naložio Vladi da do 1. septembra 2023. godine predloži dodatna ograničenja za korišćenje softvera iz neprijateljskih zemalja na teritoriji Ruske Federacije. Ova informacija je objavljena na zvaničnom sajtu Kremlja, gde se naglašava potreba za razmatranjem dodatnih mera koje će zaštititi nacionalne interese i bezbednost.
U saopštenju je navedeno da bi trebalo predstaviti konkretne predloge o uvođenju dodatnih ograničenja na korišćenje stranih softverskih rešenja, uključujući i komunikacione servise. Ova odluka dolazi u kontekstu sve većih tenzija između Rusije i zapadnih zemalja, kao i sveprisutne zabrinutosti oko sajber bezbednosti i zaštite podataka. U cilju jačanja domaće industrije softvera, Putin je naložio i razmatranje dodatnih mera podrške za izvoznike ruskog softvera.
Ove inicijative su deo šireg zakona o zaštiti građana od prevaranata, koji je stupio na snagu 1. juna 2023. godine. Ovaj zakon obuhvata oko 30 mera koje će se uvoditi postepeno, a jedna od prvih mera je zabrana korišćenja stranih aplikacija za slanje poruka od strane zaposlenih u državnim institucijama, bankama i telekomunikacijama prilikom komunikacije sa klijentima. Ova zabrana se odnosi na popularne aplikacije koje su često korišćene za poslovnu komunikaciju, a cilj je smanjiti rizik od potencijalnih prevara i zaštititi informacije.
Putin je na sastanku s predstavnicima poslovnog sektora krajem maja 2023. godine naglasio važnost povećanja korišćenja domaćeg softvera u različitim oblastima, sa posebnim fokusom na sektor državne uprave. On je istakao da je jačanje domaće proizvodnje softvera ključno za očuvanje nacionalne bezbednosti i ekonomske stabilnosti zemlje. Ove mere su deo šire strategije koja se odnosi na smanjenje zavisnosti Rusije od stranih tehnologija i poboljšanje ekonomskih kapaciteta države.
Osim toga, Putin je naglasio potrebu za unapređenjem inovacija u tehnologiji i razvoju domaćih proizvoda. Ovaj pristup ne samo da će pomoći u jačanju nacionalne ekonomije, već će i stvoriti nova radna mesta u sektoru tehnologije i softvera. Pored toga, očekuje se da će ovi potezi podstaći investicije u domaći sektor i omogućiti ruskim kompanijama da postanu konkurentnije na međunarodnom tržištu.
U svetlu ovih događaja, mnogi analitičari ističu da će ovi koraci dodatno produbiti digitalnu podelu između Rusije i zapadnih zemalja. U poslednje vreme, zapadne zemlje su takođe uvele razne sankcije i ograničenja na tehnologije koje dolaze iz Rusije, što je izazvalo uzajamne reakcije. Ova situacija može dovesti do povećane izolacije Rusije u tehnološkom smislu, ali i do razvijanja novih partnerstava sa zemljama koje su spremne da sarađuju sa Moskvom.
U zaključku, Putinove smernice za dodatna ograničenja korišćenja softvera iz neprijateljskih zemalja predstavljaju deo šireg političkog i ekonomskog kursa Rusije ka samostalnosti i jačanju domaće industrije. Ove mere imaju za cilj ne samo zaštitu nacionalne bezbednosti, već i potpunu transformaciju ruskog tehnološkog sektora, sa naglaskom na inovacije i razvoj. Na duži rok, ovi potezi će oblikovati budućnost ruske ekonomije i njen položaj na globalnoj sceni.