U OPERI Pjetra Maskanjija „Kavalerija rustikana“, koja će se izvesti 14. maja na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu, ulogu Santuce prvi put će pevati sopran Jasmina Trumbetaš Petrović, koja je prvakinja Opere. Ova predstava će biti pod dirigentskom upravom Đorđa Stankovića. Jasmina je izrazila duboku povezanost sa likom Santuce, naglašavajući njegov emotivni intenzitet i iskrenost.
Ona je istakla da je nakon tri decenije pevanja likova sa aristokratskom dramom, idealizmom ili velikim tragedijama, kao što su Elizabeta, Amelija, Leonora, Aida, Toska, Madalena i Turandot, susret sa Santucom za nju predstavlja povratak korenima. Santuca je žena iz naroda, ranjena, ali snažna, puna unutrašnjih sukoba i strasti. Jasmina je ukazala na to da se za razliku od drugih likova koje je tumačila, Santucina borba odvija u surovom, svakodnevnom svetu, a njena emotivnost je iskrena i ogoljena.
„Pored Turandot, koja svoju ranjivost skriva iza ledene maske moći, i Manon Lesko, koja traga za ljubavlju kroz zanos i iluzije, Santuca traži istinu i priznanje u realnosti svog života,“ naglasila je Jasmina.
Opera „Kavalerija rustikana“ je praizvedena 1895. godine u Rimu i odvija se u selu na Siciliji krajem 19. veka. Ovo delo donosi istinitu priču iz naroda, fokusirajući se na život sicilijanskih seljaka, i tako je postavilo temelje novom pravcu u operskom stvaralaštvu poznatom kao verizam.
Za ovo izvođenje, pored Jasmina, nastupiće i Janko Sinadinović, Dubravka Filipović, Aleksandar Stamatović i Željka Zdjelar. U predstavi će učestvovati Orkestar i Hor Opere Narodnog pozorišta u Beogradu, dok je režiju Ivana Stefanutija preneo Mateo Maconi.
Verizam kao pravac u operi nastao je kao reakcija na romantizam, fokusirajući se na svakodnevni život i obične ljude, umesto na plemićke drame i mitološke priče. „Kavalerija rustikana“ je jedan od najvažnijih primera ovog pravca, sa svojom snažnom emocionalnom snagom i autentičnim prikazom ljudskih sudbina.
Predstava se bavi temama ljubavi, izdaje i borbe za opstanak u surovim uslovima. U središtu radnje je ljubavni trougao između Santuce, njenog muža i mladića koji je zaljubljen u nju. Ova drama prikazuje ne samo lične sukobe likova, već i društvene i ekonomske okolnosti koje oblikuju njihove živote.
S obzirom na to da se radnja odvija u malom selu, opera istražuje i dinamiku odnosa unutar zajednice, kao i uticaj tradicije i očekivanja na pojedinačne izbore. Kroz likove i njihove sudbine, Maskanjiji uspeva da prenese univerzalne poruke o ljubavi, patnji i hrabrosti.
Osim emotivne dubine, „Kavalerija rustikana“ je poznata i po svojoj muzici, koja kombinuje folklorne elemente sa klasičnim opernim tehnikama. Ovo čini delo ne samo emotivno snažnim, već i muzički bogatim i raznolikim. U predstavi se mogu čuti melodije koje odražavaju sicilijansku kulturu i tradiciju, čineći je tako još autentičnijom.
Kako se približava dan premijere, očekivanja su visoka. Publika će imati priliku da uživa u jedinstvenom izvođenju koje će, sudeći po rečima Jasmina Trumbetaš Petrović, doneti istinski uvid u unutrašnji svet likova i njihove borbe. „Kavalerija rustikana“ obećava da će biti emotivno iskustvo koje će ostaviti snažan utisak na sve prisutne.
Ova opera ne samo da pruža umetnički užitak, već i podstiče na razmišljanje o ljudskim sudbinama, društvenim normama i unutrašnjim borbama, što je čini relevantnom i danas. U tom smislu, „Kavalerija rustikana“ ostaje klasično delo koje i dalje privlači pažnju i inspiriše nove generacije umetnika i publike.