Dvaest tela, od kojih su neka bila obezglavljena, pronađena su na mostu iznad auto-puta u delu Meksika gde se sukobljavaju frakcije narko-kartela Sinaloa, saopštile su juče meksičke vlasti. Četiri obezglavljena tela otkrivena su pored puta, dok je još 16 tela pronađeno u napuštenom vozilu, navodi se u izveštaju kancelarije državnog tužioca Sinaloe. Pet ljudskih glava bilo je u vreći na mestu zločina, a sva tela imala su prostrelne rane, ističu tužioci.
Prema izveštajima lokalnih medija, četiri obezglavljena tela bila su obešena naglavačke s mosta, što je česta taktika kriminalnih bandi. Iako zvanična potvrda o ovome još nije stigla, vlasti su navele da su tela ostavljena uz poruku, navodno jedne od frakcija kartela, ali sadržaj poruke nije odmah objavljen. Portparol vlade Sinaloe, Felisijano Kastro, osudio je ovaj talas nasilja i poručio da vlasti moraju preispitati strategiju u borbi protiv organizovanog kriminala, imajući u vidu „razmere“ aktuelnog nasilja. Kastro je izjavio da vojne i policijske snage zajednički rade na ponovnom uspostavljanju potpunog mira u Sinaloi.
Nasilje u ovoj saveznoj državi na severozapadu Meksika eskaliralo je nakon hapšenja Ismaela „El Majo“ Zambade, jednog od osnivača kartela Sinaloa, koje se dogodilo pre gotovo godinu dana u SAD-u. Zambada, veteran narko-scene, tvrdio je da ga je u Meksiku oteo sin zloglasnog narko-bosa Hoakina „El Čapa“ Gusmana i da ga je privatnim avionom protiv njegove volje prebacio u SAD. Sukob koji se vodi između pripadnika Zambadine frakcije i onih lojalnih El Čapu i njegovim sinovima, poznatim kao „Čapitosi“, do sada je odneo više od 1200 života.
Ova frakcija koristi izuzetno brutalne metode mučenja. Prema optužnici američkog tužilaštva iz 2023. godine, neke žrtve su, „žive ili mrtve, bacane tigrovima“. Poslednjih meseci tela se sve češće pojavljuju na ulicama Sinaloe, često izložena sa simbolima kao što su šeširi ili pice, koji su postali neformalni znakovi zaraćenih kartela. Od 2006. godine, nasilje povezano sa trgovinom drogom u Meksiku odnelo je oko 480.000 života, dok se više od 120.000 ljudi vodi kao nestalo.
Ovaj incident osvetljava duboku krizu bezbednosti koja potresa Meksiko, gde su narko-karteli postali sve moćniji i brutalniji. Vlasti su se našle u teškoj situaciji, s obzirom na to da se suočavaju sa organizovanim kriminalom koji često deluje sa gotovo potpunom impunom. Bez obzira na brojne vojne operacije i policijske akcije, narko-karteli i dalje nastavljaju da šire svoj uticaj, a nasilje se ne smanjuje.
U Sinaloi, situacija je posebno teška. Ova država je poznata kao jedan od glavnih centara za proizvodnju i distribuciju droge u Meksiku. Sukobi između različitih frakcija kartela često rezultiraju stravičnim zločinima koji se, nažalost, sve više normalizuju u svakodnevnom životu građana. U isto vreme, strah od kriminala i nasilja stvara atmosferu nesigurnosti koja je pogodila zajednice.
Međunarodna zajednica, uključujući Sjedinjene Američke Države, takođe je zabrinuta zbog porasta nasilja i trgovine drogom u Meksiku. Pristupi rešavanju ovog problema često variraju, ali se najčešće naglašava potreba za jačanjem pravosudnog sistema i podrškom lokalnim zajednicama u borbi protiv organizovanog kriminala. Mnogi stručnjaci smatraju da je ključno raditi na smanjenju potražnje za drogama, kao i na obrazovanju i ekonomskom osnaživanju mladih.
Zbog trenutne situacije u Meksiku, građani su sve više izloženi nasilju i strahu, a vlasti se suočavaju sa izazovima koji deluju gotovo nepremostivo. Potrebne su hitne reforme i zajednički napori kako bi se preokrenuo ovaj trend nasilja i obezbedio miran život za sve građane.