Produžen pritvor Srbima osumnjičenim za napad na kanal Ibar-Lepenac

Milan Petrović avatar

Osnovni sud privremenih institucija u Prištini je danas produžio pritvor za dva meseca dvojici Srba, J.V. i D.V., koji su osumnjičeni za napad na kanal Ibar – Lepenac u selu Varage kod Zubinog Potoka, koji se desio novembra prošle godine. Advokat osumnjičenih, Miloš Delević, izjavio je da nije jasno na osnovu kojih dokaza tužilaštvo tvrdi da postoji osnovana sumnja za krivična dela koja se stavljaju na teret njegovim klijentima.

Delević je dodao da se čeka već šest meseci na završetak veštačenja, dok se njegov branjenik Dragiša Vićentijević nalazi u pritvoru, i to apsolutno nevin. On je naglasio da nema nijednog dokaza koji bi potvrdio da je Vićentijević učestvovao u oštećenju kanala Ibar – Lepenac.

Advokat je predložio tužiocu da sasluša četiri svedoka koji bi mogli potvrditi Vićentijevićev alibi, ali je, prema njegovim rečima, to za tužioca izgledalo nevažno. Delević je istakao da je jedino što se uzima u obzir to što su Dragišine čizme bile blatnjave, što je karakteristično za nekoga ko živi i radi na selu.

Incident u selu Varage dogodio se u novembru prošle godine, kada je došlo do eksplozije koja je oštetila kanal Ibar-Lepenac. Ubrzo nakon napada, J.V. i D.V. su uhapšeni i od tada su u pritvoru. Ova situacija izaziva zabrinutost i kritike na račun pravosudnog sistema, s obzirom na dužinu vremena provedenu u pritvoru bez konkretnih dokaza.

Delević je izrazio nadu da će se nakon završetka veštačenja pokazati da su njegovi klijenti nevin i da nemaju nikakve veze s ovim incidentom. Njegovi komentari ukazuju na mogućnost da pravni postupak nije vođen u skladu sa svim pravnim standardima, posebno kada je reč o pravu na odbranu i pravu na pravično suđenje.

Ovom slučaju je pridodata dodatna složenost zbog političkih i etničkih tenzija koje postoje u regionu. Srbi iz ovog dela Kosova često se suočavaju sa pravnim izazovima i preprekama u ostvarivanju svojih prava, što dodatno komplikuje situaciju.

Važno je napomenuti da svaki optuženi ima pravo na pravično suđenje i da je teret dokaza na tužilaštvu. Ukoliko se ne pruže dovoljni dokazi, pritvor može biti smatran nezakonitim, što bi moglo dovesti do dodatnih pravnih posledica za institucije koje ga sprovode.

Očekuje se da će se ovakvi slučajevi nastaviti i u budućnosti, s obzirom na trenutnu situaciju u regionu. Pravosudni sistem mora raditi na unapređenju procedura kako bi se osiguralo da se svi građani tretiraju jednako pred zakonom, bez obzira na njihovu etničku pripadnost.

U zaključku, slučaj dvojice Srba osumnjičenih za napad na kanal Ibar – Lepenac postavlja važna pitanja o pravima optuženih, dužini pritvora bez dovoljno dokaza, kao i o etničkim i političkim tenzijama koje utiču na pravosudni sistem na Kosovu. U ovom kontekstu, transparentnost i pravičnost pravosudnog sistema su od suštinskog značaja za očuvanje mira i stabilnosti u regionu. Pravo na odbranu i pravično suđenje mora biti zagarantovano svakom pojedincu, a institucije bi trebalo da se trude da obezbede pravdu bez obzira na etničku pripadnost.

Milan Petrović avatar