Priština nabavila američka oklopna vozila

Milan Petrović avatar

Ministarstvo odbrane privremenih institucija u Prištini saopštilo je da je naoružano sa nekoliko novih oklopnih vozila proizvedenih u Sjedinjenim Američkim Državama, uz očekivanje da će uskoro dobiti još dodatnih. Ova nabavka je deo bilateralnog plana između Prištine i SAD, što je potvrdila portparolka ministarstva, Liridona Gaši, u razgovoru za Gazetu ekspres. Ipak, konkretni modeli oklopnih vozila nisu precizirani u saopštenju.

Ova situacija postavlja niz pitanja u vezi sa bezbednosnom situacijom na Kosovu i Metohiji, pogotovo s obzirom na to da je prema Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN, KFOR jedina oružana sila na ovom području. Ovaj dokument je predviđao i demilitarizaciju takozvane Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) i drugih naoružanih grupa Albanaca. Međutim, od tada su se događaji značajno razvili.

Priština je 2009. godine formirala tzv. Kosovske bezbednosne snage (KBS) iz bivšeg Kosovskog zaštitnog korpusa, koji je bio povezan s OVK. Zakon o transformaciji KBS u vojsku usvojen je 2018. godine, bez prisustva srpskih predstavnika, što je izazvalo oštre reakcije iz Beograda. Ova odluka je dodatno zakomplikovala već napetu situaciju na terenu i otvorila nova pitanja o vojnoj i bezbednosnoj stabilnosti na Kosovu.

Proširenje vojnih kapaciteta Prištine izaziva zabrinutost među Srbima na Kosovu, kao i u Beogradu. Mnogi se plaše da bi povećanje vojne moći moglo dovesti do novih tenzija i sukoba u regionu. Osim toga, ovakve aktivnosti se mogu smatrati kršenjem Rezolucije 1244, koja naglašava da je jedina legalna oružana sila na Kosovu KFOR.

KFOR, koji je formiran nakon rata na Kosovu 1999. godine, ima mandat da obezbedi mir i stabilnost, kao i zaštitu svih zajednica na tom području, uključujući i srpsku populaciju. U poslednje vreme, KFOR je bio pod pritiskom da odgovori na sve veću vojnu aktivnost i opremanje koje dolazi iz Prištine.

Mnogi analitičari smatraju da bi ovaj potez mogao imati dugoročne posledice po regionalnu stabilnost i bezbednost. Povećanje vojne moći Prištine može izazvati reakcije iz susednih zemalja, što dodatno komplikuje situaciju. Takođe, postoji bojazan da bi nove tenzije mogle uticati na dijalog između Beograda i Prištine, koji se vodi uz posredovanje Evropske unije.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da je međunarodna zajednica, kao i EU, pozivala na smanjenje tenzija i dijalog kao jedini način za rešavanje sporova. Međutim, s obzirom na trenutne trendove, čini se da će biti potrebno mnogo više truda kako bi se postigao održiv mir i stabilnost na Kosovu.

Nabavka oklopnih vozila od strane Prištine nije samo pitanje vojne opreme, već i simbolički čin koji može imati dalekosežne posledice. U svetlu ovih događaja, važno je pratiti razvoj situacije i reagovati na odgovarajući način kako bi se obezbedila sigurnost svih građana na Kosovu.

Na kraju, situacija na Kosovu i Metohiji ostaje izuzetno kompleksna, sa brojnim izazovima koji se moraju prevazići kako bi se postigla stabilnost i mir. Očigledno je da je potrebno više dijaloga, kao i otvorenih i konstruktivnih razgovora između svih strana, kako bi se izbegle potencijalne krize i osiguralo da se interes svih zajednica poštuje.

Milan Petrović avatar