Primena pravilnika za čvrsta goriva odložena za dva meseca

Milan Petrović avatar

Taman kada su se domaći proizvođači peleta, koji se već godinama suočavaju sa teškoćama, ponadali da će situacija na našem tržištu da se poboljša, stigla je vest o odlaganju primene pravilnika o čvrstim gorivima. Ovaj pravilnik, koji je trebao da stupi na snagu 19. septembra, odložen je za dva meseca zbog nedovoljnog broja akreditovanih laboratorija koje će proveravati kvalitet peleta. Ovaj pravilnik je ključan za uspostavljanje fer konkurencije i zaštitu potrošača, jer bi omogućio prodaju samo najkvalitetnijih peleta po evropskim standardima.

Mladen Stojadinović iz Grupacije za obnovljive izvore energije Privredne komore Srbije ističe da nije odložena samo primena pravilnika o čvrstim gorivima, već i pravilnika o sledljivosti sirovine. Ovi propisi su od suštinskog značaja jer garantuju poreklo sirovine koja se koristi u proizvodnji peleta, obezbeđujući da se drvo koristi u skladu sa standardima. Proizvod koji ne ispunjava ove kriterijume neće moći da se uveze u Srbiju, čime se dodatno uređuje tržište i smanjuje nelojalna konkurencija.

Pravilnik o čvrstim gorivima je posebno važan jer omogućava domaćim proizvođačima da se takmiče na tržištu. Prema rečima Stojadinovića, njegovom primenom se sprečava uvoz peleta sumnjivog kvaliteta, koji dolaze iz zemalja poput Bosne i Hercegovine i Crne Gore, gde se često dešava da je kvaliteta proizvoda na deklaraciji drugačija od onog u pakovanju. Osim toga, kupci će imati pristup kvalitetnijem proizvodu, dok će inspekcija dobiti mogućnost da kontroliše tržište na osnovu novih pravila.

Međutim, i kada ovi pravilnici budu u primeni, problemi sa kojima se domaći proizvođači suočavaju neće biti potpuno rešeni. Troškovi proizvodnje su znatno niži u susednim zemljama, što čini domaće peletare manje konkurentnim. Domaći proizvođači su tražili pomoć od države, predlažući direktne subvencije preduzeću „Srbijašume“ kako bi se smanjili troškovi nabavke sirovine. Takođe, ukazali su i na potrebu za smanjenjem cena električne energije, s obzirom na to da proizvođači u okolnim zemljama plaćaju manje za struju.

Trenutno, nijedan veći proizvođač peleta ne radi punim kapacitetom, već čekaju razvoj situacije. Najviše jeftinog peleta dolazi iz Crne Gore, gde su troškovi proizvodnje niži za 50 do 60 evra po toni u poređenju sa domaćim proizvođačima. U Hrvatskoj proizvođači dobijaju besplatno drvo, dok u Bosni i Hercegovini takođe imaju niže cene struje i sirovine. Ova razlika u troškovima ozbiljno ugrožava konkurentnost srpskih peletara.

Pravilnik o tehničkim i drugim zahtevima za čvrsta goriva iz drvne biomase koji stupa na snagu 19. septembra, donosi stroge norme kontrole kvaliteta. Uvedeni su precizni tehnički standardi za pelete i brikete, a ispitivaće se 20 parametara kvaliteta. Ukoliko se neki od ovih parametara ne ispuni, proizvod neće moći da se prodaje. Ovi standardi obuhvataju fizičke i hemijske karakteristike, uključujući nivo štetnih materija, što će omogućiti sistematsku kontrolu kvaliteta peleta na tržištu.

Proizvodnja peleta u Srbiji suočava se sa velikim problemima već treću godinu zaredom, a prošle godine je zabeležen pad od 160.000 tona u odnosu na 2021. godinu. Domaći proizvođači nisu u mogućnosti da zadovolje potrebe tržišta, a situacija se dodatno pogoršala nakon odluke Vlade o zabrani izvoza peleta 2022. godine, što je dovelo do prekomernih zaliha. Kada je zabrana ukinuta, tržište je bilo otvoreno za nelojalnu konkurenciju, što je dodatno otežalo situaciju domaćim proizvođačima.

Trenutne cene peleta ne razlikuju se značajno od prošlogodišnjih i kreću se između 28.000 i 32.000 dinara po toni. U Srbiji se skoro polovina domaćinstava greje na drva, a od toga oko 160.000 domaćinstava koristi pelete. Ove informacije ukazuju na potrebu za hitnim rešenjima kako bi se poboljšala situacija na tržištu peleta u Srbiji i omogućila konkurentnost domaćim proizvodima.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: